INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Wiosna zimą?

Ocieplenie klimatu jest faktem. Z roku na rok zimy stają się cieplejsze, a do tego coraz częściej bezśnieżne. Na te zmiany reaguje cała przyroda, w tym także drzewa i krzewy. W latach 1953-1962 w naszym Arboretum prowadzone były przez doc. Henryka Chylareckiego i mgr Hannę Straus bardzo szczegółowe obserwacje fenologiczne, którymi objęto ponad 120 gatunków, tak rodzimych, jak i obcego pochodzenia. Opublikowany w 1968 roku artykuł w „Arboretum Kórnickim” to dzisiaj nieocenione źródło wiedzy. Do tych danych odniosły się mgr Kinga Nowak (kierownik Arboretum i Lasu Doświadczalnego) i mgr Katarzyna Broniewska, które wykonały obserwacje tymi samymi metodami, co ponad 60 lat temu.

Kalina wonna Viburnum fragrans Fot. K.Broniewska

Kalina wonna (Viburnum farreri = V. fragrans). Fot. Katarzyna Broniewska

 

W 2020 roku przedwiośnie rozpoczęło się od 3 do 8 tygodni wcześniej niż w latach 50. i 60. XX wieku. Spośród badanych gatunków, kalina wonna zakwitła w 2020 roku aż o 88 dni wcześniej niż w latach 1953-1962 (uśredniony termin kwitnienia). Dzięki temu, iż w zasobach Instytutu Dendrologii PAN jest stacja meteorologiczna i komplet zbieranych przez dziesięciolecia danych (w ostatnich latach przez inż. Andrzeja Niemiera), wiemy, jak w tym czasie zmieniła się np. temperatura powietrza. Średnia miesięczna temperatura lutego w latach 1954-1964 wynosiła –3,01°C, w latach 2009-2018 wynosiła –0,39°C, natomiast w roku 2020 wynosiła +4,67°C. To wzrost o ponad 7,5°C. A rośliny na tę zmianę wyraźnie zareagowały.

 

Zachęcam do przeczytania artykułu pt. „Wiosna zimą? Krótko o zmianach kwitnienia roślin w odpowiedzi na zmieniające się warunki pogodowe zimą”, który napisały mgr Kinga Nowak i mgr Katarzyna Broniewska. Artykuł opublikowany został w „Przyrodzie Polskiej” (6/2020), miesięczniku ukazującym się nieprzerwanie od 1957 roku.

 

PDF artykułu

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button