INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Przebieg procesów genetycznych w populacjach buka zwyczajnego (Fagus sylvatica) i związanych z nim grzybów ektomikoryzowych jako mechanizm adaptacji ekosystemu do zmian globalnych

Projekt międzynarodowy niewspółfinansowany MNiSW (Program INRA-Polska)


Zmiany globalne wynikające z intensywnej działalności człowieka w znacznym stopniu oddziaływają na środowisko naturalne, w tym na różnorodność gatunkową ekosystemów leśnych. Stąd naszą uwagę skupiały mechanizmy determinujące bioróżnorodność ekosystemów leśnych oraz różnorodność genetyczną populacji naturalnych. To właśnie one decydują o stabilności ekosystemów leśnych oraz ich zasobów.

Jednym z ważniejszych mechanizmów, który umożliwia adaptację długowiecznych populacji drzew leśnych do zmiennych warunków środowiskowych jest ich zdolność do kolonizacji nowych terenów i wymiana genów pomiędzy populacjami. Ważnym elementem tego procesu jest występowanie i dostępność do odpowiednich grzybów ektomikoryzowych, gdyż dzięki nim zwiększa się zdolność do przetrwania siewek drzew leśnych, a przez to zwiększa się efektywność rozsiewania nasion tych drzew.

Głównym celem projektu było zbadanie zależności między strukturą genetyczną… populacji buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) oraz zróżnicowaniem gatunkowym i genetycznym zwią…zanych z nim grzybów ektomikoryzowych (w szczególności Laccaria amethystina), a w efekcie końcowym zbadanie wpływu powyższych komponentów na funkcjonowanie ekosystemu leśnego.

Badania prowadzone były na dwóch poletkach badawczych (będących częścią powierzchni ISS Bliżyn) znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Informacje o powierzchni dostępne są na stronie www.evoltree.eu oraz www.ibles.pl/bazy/iss.


Projekt realizowany był przez następujące zespoły badawcze:

  • Instytut Dendrologii PAN w Kórniku (Lidia Trocha, Monika Dering, Andrzej Lewandowski, Agnieszka Grygier)
  • Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Jarosław Burczyk - koordynator ze strony Polski, Magdalena Trojankiewicz, Igor Chybicki)
  • INRA-Nancy w Champenoux (Francis Martin - koordynator ze strony Francji, Sara Hortal-Botifoll, Marc Buée,Claude Murat, Jessy Labbé, Lucie Vincenot)
  • Université Montpellier II w Montpellier (Marc-André Selosse).

Fragmenty powierzchni badawczych w lesie bukowo-jodłowym (Nadleśnictwo Suchedniów):


Fragment powierzchni badawczej w lesie bukowo-jodłowym (Nadleśnictwo Suchedniów)

Fragment powierzchni badawczej w lesie bukowo-jodłowym (Nadleśnictwo Suchedniów)

Fragment powierzchni badawczej w lesie bukowo-jodłowym (Nadleśnictwo Suchedniów)

Fragment powierzchni badawczej

Owocnik lakówki ametystowej (Laccaria amethystina)

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button