INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Anna K. Jasińska

 

Zmienność genetyczna Pinus sylvestris L. na terenie ostoi flor trzeciorzędowych w południowej Europie i południowo-zachodniej Azji

 

Badania biometryczne igieł i szyszek oraz zmienność genetyczną oparto na 32 populacjach Pinus sylvestris pochodzących z terenów wokoło Morza Śródziemnego, a także z Turcji i Krymu, uznanych za ostoje flor trzeciorzędowych. Uzyskane wyniki pozwoliły ustalić szczegółową zmienność anatomiczną i morfologiczną igieł, zmienność morfologiczną szyszek oraz przedstawić zróżnicowanie populacji w oparciu o marker nad1 H/I DNA mitochondrialnego (mtDNA).

Na podstawie morfologii i anatomii igieł populacji wyodrębniono dwie wyraźne grupy: 1) iberyjską i 2) składającą się z południowych populacji leżących na wschód od Pirenejów: Masywu Centralnego, Bałkanów, Anatolii i Półwyspu Krymskiego. Populacje z tych grup różnią się głównie występowaniem różnych typów komórek sklerenchymatycznych.

Pomiary cech szyszek Pinus sylvestris różnicują badane populacje w mniejszym stopniu. Mimo to wśród badanych populacji można wyróżnić te same grupy, co na podstawie cech igieł. Różnice zaznaczają się przede wszystkim w liczbie łusek przypadającej na długość i szerokość szyszki.

Marker mitochondrialny nad1 H/I jest wysoce specyficzny względem różnych części zasięgu sosny zwyczajnej; wskazuje na wyjątkowość populacji z Półwyspu Iberyjskiego względem populacji z centralnej i północnej Europy oraz zachodniej części Azji. Badania z użyciem tego markera wykazały istnienie dwóch mitotypów, z których mitotyp b występuje jedynie w refugiach, w przewadze na Półwyspie Iberyjskim. Mitotyp a przeważa we wschodniej i północnej części zasięgu sosny zwyczajnej. Wykrycie mitotypu b w jednej ze wschodnich populacji sosny zwyczajnej w Turcji, jego obecność na Bałkanach i dominacja na Półwyspie Iberyjskim zdaje się potwierdzać hipotezę o trzeciorzędowym podziale populacji na północne charakteryzujące się mitotypem a i południowe z dominacją mitotypu b. Ustalono, że poziom zmienności morfologicznej zarówno w oparciu o cechy igieł, jak i szyszek jest znacznie wyższy od zmienności genetycznej. Wyniki wszystkich analiz są zbieżne, a badania biometryczne w oparciu o cechy igieł, szyszek, jak i analizy genetyczne potwierdzają istnienie dwóch wyżej wspomnianych grup populacji: zachodniej i wschodniej.

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button