INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Katarzyna Marcysiak


Pozycja taksonomiczna Pinus uncinata Ramond ex. DC. in Lam. & DC. na podstawie cech szyszek


W pracy dokonano biometrycznej analizy szyszek Pinus uncinata w oparciu o pomiary 10 prób: 8 z Pirenejów i 2 z Masywu Centralnego. Dla porównania przebadano 11 prób szyszek Pinus mugo z Karpat w Ukrainie i Polsce, z Sudetów oraz Apeninów Abruzyjskich we Włoszech, a także 3 próby Pinus sylvestris, z Polski i Hiszpanii. Każda próba liczyła 50 szyszek, badano 11 cech mierzonych i 5 kefalometrycznych, wyniki poddano analizom statystycznym.

Stwierdzono, że szyszki sosny hakowatej są duże, o średniej długości 51,0 mm i szerokości 29,0 mm, mają średnio 109,4 łusek. Najbardziej charakterystyczną ich cechą są grube tarczki (około 6 mm), o wydatnych, zakrzywionych ku podstawie szyszki wyrostkach apofyz, których długość wynosi średnio 8,59 mm, a także asymetria szyszek u podstawy. Wszystkie cechy szyszek są umiarkowanie zmienne, współczynniki zmienności wahają się od 10 do 26%.

Wyniki statystycznych analiz cech szyszek wykazały odrębność Pinus uncinata zarówno od Pinus mugo, jak i od Pinus sylvestris.

Stwierdzono, że w skład populacji z Masywu Centralnego wchodzą osobniki P. uncinata, P. mugo oraz mieszańce.

Na podstawie analiz za cechy dobrze wyróżniające szyszki Pinus uncinata należy uznać: obecność hakowatych wyrostków na tarczkach szyszek, asymetrię szyszek u podstawy, a także długość i szerokość szyszek. Natomiast kształt szyszek oraz wymiary i kształt tarczek u wszystkich badanych taksonów są zbliżone.

Uznano, że liczba łusek na szyszce prawdopodobnie nie jest związana z przynależnością taksonomiczną, ale zależy od położenia geograficznego. Populacje występujące w północno-wschodnich częściach Europy mają mniej liczne tarczki, natomiast populacje południowo-zachodnie charakteryzują się bardzo licznymi tarczkami, niezależnie od przynależności taksonomicznej.

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button