INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ewa Weiser


Reakcja siewek Pinus sylvestris i Fagus sylvatica na uszkodzenia mechaniczne w warunkach zacienienia i konkurencji


Celem badań było określenie wpływu uszkodzeń liścieni/liści i/lub korzeni siewek Pinus sylvestris i Fagus sylvatica na wzrost, przeżywalność, parametry biometryczne liści i korzeni, jak również metabolity wtórne i węglowodany. Jednym z założeń pracy było również zbadanie, czy i jakie mechanizmy rekompensujące pojawiają się u siewek na skutek uszkodzeń. Obserwacje wzrostu i rozwoju oraz zmian chemizmu u sosny i buka wskutek uszkodzeń prowadziłam podczas 2 sezonów wegetacyjnych, w 2005 i 2006 r., odpowiednio na siewkach kilkutygodniowych oraz dwuletnich. Testowałam wpływ uszkodzeń siewek na wzrost i rozwój roślin w różnych warunkach świetlnych: w 50 i 5% pełnego światła w 2005 i w 100, 50, 15 i 5% - w 2006 r. W celu określenia wpływu konkurencji na uszkodzone siewki hodowano je z trawą Bromus sterilis. W 2005 r. wykonałam cztery warianty uszkodzeń buka: usunięcie 1 liścienia i/lub 20% długości korzenia oraz osiem wariantów u sosny: usunięcie 1, 3 i 5 (z 6) liścieni i/lub 20% długości korzenia. W 2006 r. zastosowałam cztery warianty uszkodzeń dla obu gatunków (usunięcie 50% masy liści i/lub 20% masy korzenia). Rośliny do analiz morfologicznych i chemicznych pobierałam co miesiąc w 2005 r. i co dwa miesiące w 2006. Usuwanie liścieni miało znaczący wpływ na wzrost i przeżywalność siewek buka i sosny po upływie sezonu wegetacyjnego. Usunięcie 50% liści u siewek dwuletnich istotnie obniżało masę liści, pędów i korzeni. Uszkodzone siewki produkowały mniejszą ilość liści niż siewki kontrolne. Wraz ze wzrostem ilości usuniętych liścieni u sosny obniżała się masa roślin i opóźniał ich rozwój. Konkurencja z trawą pogarszała negatywny efekt uszkodzeń liścieni na wzrost siewek. Generalnie, obecność traw powodowała obniżenie wzrostu korzeni i części nadziemnej siewek. Siewki cechowały się większą masą w warunkach lepszego dostępu światła, będącą rezultatem zwiększonej asymilacji. Śmiertelność była najwyższa w warunkach 5% światła. Nie obserwowałam wpływu uszkodzeń na poziom związków fenolowych w liściach i korzeniach sosny i buka w obu doświadczeniach, co świadczy o braku indukowanej chemicznej reakcji obronnej tych roślin w odpowiedzi na tego typu uszkodzenia.

 

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button