INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Karolina Sobierajska

 

 Pozycja taksonomiczna i zróżnicowanie geograficzne Juniperus drupacea Labill. (Cupressaceae) 


Juniperus drupacea występuje we wschodniej części Śródziemnomorza w Grecji, w południowej Turcji, w Syrii i Libanie. Tworzy tam stożkowe drzewa (czasem krzewy) dochodzące do 10-15 m wysokości, a pień osiąga średnicę 1-2 m. W Grecji odnotowano okazy o wysokości ponad 23 m, a w Turcji nawet ponad 40 m. Są to zazwyczaj drzewa rozdzielnopłciowe, bardzo rzadko wykazują charakter obupłciowy. Igły są wiecznie zielone, szerokie, twarde, ostro zakończone i osiągają 5-25 mm długości, ułożone są na gałązkach okółkowo po trzy. Juniperus drupacea ma bardzo duże szyszkojagody. Są one kuliste bądź jajowate; ich średnica dochodzi do 20-25 mm, a długość do 20-27 mm. Wyróżnia go to spośród innych gatunków jałowca. Szyszkojagody są trzykrotne i mają od 6 do 9 łusek ustawionych międzylegle w okółkach. Nasiona występują w liczbie 3 i są zrośnięte okrywami nasiennymi, tworząc "pestkę". Mikrostrobile wykształcają się w stożkowatych szyszkach, po 5-25, są żółte i mają od 3 do 4 mm długości. Pylenie następuje wczesną wiosną. W nowoczesnych florach oraz pracach systematycznych gatunek jest włączany do sekcji Caryocedrus (ze względu na zrośnięcie się trzech nasion w "pestkę" oraz to, że strobile męskie produkowane są w szyszkach) lub do sekcji Juniperus (=Oxycedrus), razem z J. oxycedrus, J. communis (ze względu na to, że zrośnięcie nasion ma charakter wtórny).

Celem badań było zweryfikowanie hipotezy, że europejskie populacje Juniperus drupacea z Peloponezu są genetycznie różne od populacji azjatyckich z Anatolii i gór Libanu. Ponadto celem było: określenie zróżnicowania J. drupacea w obrębie naturalnego zasięgu na Półwyspie Peloponeskim i w południowo-zachodniej Azji, porównawcza analiza biometryczna J. drupacea i J. oxycedrus, porównawcza analiza genetyczna J. drupacea i J. oxycedrus oraz uściślenie pozycji taksonomicznej J. drupacea.

 Analizom poddano 12 populacji Juniperus drupacea, trzy populacje Juniperus oxycedrus subsp. macrocarpa z Hiszpanii, Włoch i Turcji oraz dwie populacje Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus z Turcji i Grecji. Do morfologicznych analiz w obrębie
J. drupacea użyto 26 cech igieł, szyszkojagód i "pestek". Analizy genetyczne oparto na 3 loci mikrosatelitarnych: Jc032, Jc037 i Jc035, które zaprojektowane zostały dla J. communis. Zarówno morfologiczne, jak i genetyczne wyniki ukazują geograficzne
zróżnicowanie w obrębie J. drupacea. Populacje z Peloponezu charakteryzują się niewielkim zróżnicowaniem, co najprawdopodobniej spowodowała izolacja przestrzenna populacji. Różnice pomiędzy greckimi, tureckimi i libańskimi populacjami J. drupacea wyrażają się przede wszystkim w różnych wymiarach szyszkojagód i "pestek" oraz odrębnej strukturze genetycznej w badanych rejonach mikrosatelitarnych. Analizy porównawcze pomiędzy J. drupacea a dwoma podgatunkami J. oxycedrus ukazują znaczące różnice pomiędzy nimi. Juniperus oxycedrus subsp. macrocarpa wykazuje charakter pośredni pomiędzy J. drupacea a J. oxycedrus subsp. oxycedrus. Duże różnice morfologiczne i genetyczne pomiędzy J. drupacea a Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus i J. oxycedrus subsp. macrocarpa zdają się potwierdzać słuszność utrzymania odrębnej sekcji Caryocedrus dla J. drupacea.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button