INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Uprawnieni użytkownicy

Michał Iwański


Struktura zbiorowisk grzybów ektomikoryzowych sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w różnych stadiach wiekowych

 

Przedmiotem pracy są grzyby ektomikoryzowe (EM) sosny zwyczajnej oraz mechanizmy i procesy kształtujące dynamikę ich zbiorowisk. Celem pracy była weryfikacja trzech hipotez badawczych dotyczących procesów i mechanizmów determinujących dynamikę zbiorowisk grzybów EM: 1. Czynnikiem kształtującym zbiorowiska grzybów EM jest wiek gospodarza; 2. Dostępność inokulum kolonizacyjnego wpływa na strukturę zbiorowisk grzybów EM; 3. Przestrzenne zróżnicowanie środowiska wpływa na przestrzenną organizację zbiorowisk grzybów EM. Przeprowadzono doświadczenia terenowe, odpowiadające kolejnym hipotezom w trzech układach: - z udziałem sosny zwyczajnej w różnych stadiach wieku (od 7 do 87 lat); - z udziałem siewek sosny posadzonych pod okapem dojrzałego drzewostanu, w wariantach zróżnicowanej dostępności inokulum kolonizacyjnego; - siewek sosny odnawiającej się naturalnie w trzech mikrosiedliskach lasu borealnego. Obiekty badań zlokalizowane były w Borach Tucholskich oraz w Finlandii (okolice Rovaniemi). Ogólną procedurą badawczą, stosowaną we wszystkich doświadczeniach, a pozwalającą na ilościową i jakościową analizę struktury podziemnych zbiorowisk grzybów EM, była klasyfikacja morfologiczna ektomikoryz i następująca po niej identyfikacja molekularna (PCR i sekwencjonowanie regionu ITS rDNA, analiza filogenetyczna). Wyniki doświadczeń pozwalają na pozytywną weryfikację hipotez i sformułowanie następujących wniosków: - Bogactwo gatunkowe podziemnych zbiorowisk grzybów EM ulega jedynie nieznacznym zmianom wraz z wiekiem drzewostanów. Całkowite bogactwo gatunkowe wahało się od 18 gatunków w najmłodszych drzewostanach do 27 w najstarszych. Średnie bogactwo gatunkowe ulegało nieznacznym, acz istotnym statystycznie zmianom i było najniższe w najmłodszych drzewostanach; - Kompozycja gatunkowa zbiorowisk grzybów EM zmieniała się wraz z wiekiem drzewostanów zasadniczo. Wyraźne tendencje związane z wiekiem drzewostanów dotyczą przede wszystkim rodzin Suillaceae (spadek obfitości występowania i liczby gatunków) i Russulaceae (wzrost obfitości występowania i liczby gatunków); - Przekształcenia składu i struktury ilościowej zbiorowisk grzybów EM wraz z wiekiem drzewostanów odzwierciedlają nieustanny proces kolonizacji mikoryzowej po zaburzeniu środowiska (zrąb całkowity); - Różnice strategii rozprzestrzeniania się poszczególnych gatunków grzybów, w relacji do dostępności różnych form inokulum kolonizacyjnego (zarodniki, sklerocja, mikoryzy, grzybnia), wpływa na dynamikę i strukturę podziemnych zbiorowisk grzybów EM; - Środowisko przez mozaikową strukturę kształtuje różnorodność gatunkową i ekologiczną zbiorowisk grzybów EM.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button

OZwRCIN logo