INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Leszek Karliński


Zbiorowiska ektomikoryz świerka pospolitego i mikroorganizmów glebowych w dojrzałych drzewostanach



Obiektem badań były zbiorowiska ektomikoryz i mikroorganizmów glebowych w czterech dojrzałych, ekologicznie zróżnicowanych drzewostanach świerkowych w Polsce. Trzy z nich (Brenna, Salmopol, Zwierzyniec) znajdują się w obrębie naturalnego zasięgu świerka pospolitego, natomiast Mirachowo leży w tzw. pasie bezświerkowym. Cechą wspólną drzewostanów była klasa wiekowa świerków, natomiast różny był skład drzewostanów i poziom substancji toksycznych zanieczyszczających powietrze i glebę.

Celem pracy było zbadanie zależności między warunkami ekologicznymi drzewostanów, a stopniem zróżnicowania zbiorowisk ektomikoryz świerka pospolitego, biomasą grzybni ektomikoryzowej w mikoryzosferze świerka oraz strukturą i biomasą grzybów i bakterii glebowych.

W badaniach zbiorowisk ektomikoryz wykorzystano metody morfologiczno-anatomiczne, biochemiczne polegające na analizie substancji specyficznych dla grzybów (ergosterol, tłuszczowy kwas linolowy) oraz metody molekularne (analizy DNA). Biomasę grzybni ekstramatrykalnej grzybów mikoryzowych wyizolowano z gleby metodą woreczków nylonowych i oszacowano analizując stężenie ergosterolu. Strukturę i biomasę zbiorowisk mikroorganizmów glebowych określano na podstawie składu fosfolipidowych kwasów tłuszczowych. Biomasę grzybów w glebie określono analizując stężenie linolowego kwasu tłuszczowego i ergosterolu. Zbadano profil całkowitych komórkowych kwasów tłuszczowych
ektomikoryz, owocników grzybów ektomikoryzowych i grzybni wegetatywnej hodowanej in vitro.

Bioróżnorodność zbiorowisk ektomikoryz świerka pospolitego i biomasa grzybni ektomikoryzowej wskazują, że dojrzałe świerki w czterech badanych drzewostanach są pod względem symbiozy ektomikoryzowej w stanie porównywalnym do drzewostanów w Europie nie podlegającym silnym i bezpośrednim stresom, a jednocześnie w zdecydowanie lepszym stanie niż drzewostany pozostające pod wpływem stresów naturalnych (np. surowy klimat północnej Skandynawii) lub antropogenicznych (zanieczyszczenia gleby metalami ciężkimi i związkami azotu w Słowenii i południowej Skandynawii).

Skład zbiorowisk ektomikoryz świerka pospolitego oraz ich obfitość i biomasa różnią się między powierzchniami badawczymi w Polsce i zależą od lokalnych warunków środowiskowych.

Grupy taksonomiczne grzybów ektomikoryzowych charakteryzują się specyficznymi profilami kwasów tłuszczowych. Grzyby ektomikoryzowe i mikroorganizmy glebowe pozostają w silnej współzależności. Wskazują na to analogiczne zmiany biomasy obu tych grup organizmów w glebie, w czasie sezonu wegetacyjnego, a także obecność specyficznych dla bakterii kwasów tłuszczowych w różnych strukturach grzybów ektomikoryzowych. Analizy biochemiczne mogą służyć jako szybka metoda charakterystyki stanu ilościowego mikoryzy świerka w warunkach leśnych i zbiorowisk mikroorganizmów glebowych.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button

OZwRCIN logo