INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Teresa Hazubska-Przybył


Mikrorozmnażanie wybranych gatunków świerków (Picea abies, P. omorika, P. pungens 'Glauca' i P. breweriana) metodą somatycznej embriogenezy



Somatyczna embriogeneza daje potencjalnie wysoką wydajność rozmnażania i możliwość kriokonserwacji materiału roślinnego, stąd istnieje duże zainteresowanie tym sposobem mikrorozmrażania. Mikrorozmnażanie drzew poprzez somatyczną embriogenezę jest coraz częściej stosowaną metodą hodowli roślin w kulturach in vitro w wielu laboratoriach na całym świecie. W Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku prowadzono badania nad somatyczną embriogenezą dla czterech gatunków świerka: Picea abies (gatunek modelowy), P. omorika, P. pungens 'Glauca' i P. breweriana. Celem pracy było opracowanie skutecznej metody rozmnażania wymienionych gatunków świerków, zbadanie wpływu różnych czynników na poszczególne etapy somatycznej embriogenezy, określenie zdolności embriogennych otrzymanych tkanek oraz zbadanie możliwości ich kriokonserwacji. W pracy badano możliwość uzyskania inicjacji somatycznej embriogenezy z różnych eksplantatów (dojrzałe zygotyczne zarodki, megagametofity z niedojrzałymi zygotycznymi zarodkami, liścienie i hipokotyle z 2- i 4-tygodniowych zygotycznych siewek oraz igły z kilkumiesięcznych zygotycznych siewek, somatyczne zarodki). Na etapie inicjacji i namnażania tkanki embriogennej badano wpływ skaładników pożywki (modyfikacje pożywek, rodzaj auksyny, stężenie sacharazy) na przebieg tych procesów. Po uzyskaniu inicjacji tkanek embriogennych określono ich potencjalne możliwości do wytwarzania somatycznych zarodków, w oparciu o analizę występowania charakterystycznych struktur proembriogennych w obrębie tkanek. Podjęto próbę kriokonserwacji dobrze namnażających się lini embriogennych Picea abies i P. omorika. Na etapie dojrzewania somatycznych zarodków określono wpływ stężenia kwasu abscynowego na zdolność wytwarzania zarodków przez poszczegolne linie embriogenne picea abies i P. omorika. podczas kiełkowania somatycznych zarodków testowano wpływ pożywki margra na rozwój hipokotyli i korzeni uzyskanych zarodków Picea abies i P. omorika. Somatyczne siewki abies i P. omorika próbowano zaadoptować do warunków ex vitro, stosując dwa rodzaje podłoża: doniczki Jiffy i mieszankę torfu i gleby spod drzewostanu świerkowego ze Zwierzyńca w kórniku(1:1). Zastosowana metoda mikrorozmnażania pozwoliła na otrzymanie somatycznych siewek picea abies i p. omorika i tkanek embriogennych P. pungens 'Glauca' i P. brewerina. W pracy uzyskano pozytywny wynik kriokonserwacji tkanek. Lepszy wzrost siewek P. abies i P. omorika uzyskano w mieszance torfu i gleby.

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button

OZwRCIN logo