INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Realizacja projektu naukowego w ramach konkursu NCN OPUS 16

 

Pani dr hab. Ewelina Ratajczak – kierownik Pracowni Biochemii Nasion – uzyskała w ramach konkursu OPUS 16 zorganizowanego przez Narodowe Centrum Nauki środki finansowe na realizację projektu pt. „Wpływ tiolowych regulatorów redoks na jakość nasion i proces ich starzenia”. Narodowe Centrum Nauki przyznało Instytutowi Dendrologii PAN na ten cel 2.288.290 zł.

W szesnastej edycji konkursu OPUS złożono 1880 wniosków, a do finansowania zakwalifikowano 361. Spośród przyznanych projektów, 45 realizowanych będzie w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Projekt zdobyty przez Panią dr hab. Ewelinę Ratajczak, zastępcę dyrektora ds. naukowych Instytutu, jest trzecim pod względem poziomu finansowania spośród wszystkich projektów finansowanych w ramach OPUS 16 i realizowanych w instytutach PAN. Jego realizacja poszerzy zakres prac naukowych realizowanych w Pracowni Biochemii Nasion.

 

Skład osobowy Pracowni Biochemii Nasion (od lewej): Danuta Ratajczak, Ewa Kalemba, Shirin Alipour, Joanna Kijowska-Oberc, Jan Kamiński, Anna Kołacz, Natalia Wojciechowska, Ewelina Ratajczak (kierownik Pracowni).

 

Regulacja równowagi reakcji redoks w komórkach roślin odgrywa istotną rolę w modulowaniu sygnałów redoks związanych z procesami rozwoju roślin i ich adaptacji do panujących warunków środowiska. Może to pozwolić roślinom produkować nasiona o wysokiej jakości, które mogą być przechowywane przy zachowaniu wysokiej żywotności. Wstępne badania wykazały, że regulacja stanu redoks w trakcie rozwoju nasion może być ściśle związana z utrzymaniem żywotności nasion w czasie ich przechowywania. Dlatego głównym celem badań w projekcie będzie analiza sieci procesów regulacji stanu redoks, w której zaangażowane są białka tiolowe tioredoksyny (Trx), reduktaza tioredoksyn (TrxR) oraz peroksyredoksyny (Prx) w nasionach drzew, które różnią się odpornością na utratę wody i tym samym tempem utraty żywotności w czasie ich przechowywania.

W imieniu pracowników i własnym gratuluję zdobytego projektu oraz możliwości realizacji zaplanowanych badań naukowych i przygotowania na ich bazie publikacji naukowych, które poszerzą naszą wiedzę o procesie starzenia się nasion.

 

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button