INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Zamieranie lasów w Korei Południowej

 

Zamieranie lasów w wyniku globalnych zmian klimatycznych to zagadnienie, które spędza sen z powiek naukowcom i praktykom nie tylko w Polsce. W dniach 6-8 listopada br. odbyło się w Czedżu (Korea Południowa) „International Symposium on Preservation for the Korean fir of Mt. Hallasan”, podczas którego dyskutowano o zamieraniu lasów i jego przyczynach.

 

 

Wykłady plenarne wygłosili zaproszeni przez organizatorów naukowcy:

  1. Toshiya YOSHIDA, Field Science Center for Northern Biosphere, Hokkaido University, Japonia, z wykładem: „Possible decline of Abies sachalinensis: Effects of wind disturbance in natural mixed forest in Hokkaido, Northern Japan”;
  2. Min-Chun LIAO, Botanical Garden Division of Taiwan Forestry Research Institute, Tajwan, z wykładem: „Current status of the Abies in Taiwan”;
  3. Viacheslav I. KHARUK, Sukachev Institute of Forest, Russian Academy of Sciences, Rosja, z wykładem: „Current status of Abies sibirica Ledeb and Abies nephrolepis Maxim in Russia”;
  4. Andrzej M. JAGODZIŃSKI, Institute of Dendrology, Polish Academy of Sciences, Polska, z wykładem: „Firs in Europe. Currect status and future perspectives”.

 

 

Organizatorzy sympozjum przedstawili także wiele ciekawych wykładów dotyczących gwałtownego zamierania jodły koreańskiej i tworzonych przez nie lasów w Specjalnej Autonomicznej Prowincji Czedżu, która jest największą wulkaniczną wyspą Korei Południowej, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz stanowiącą rezerwat biosfery. Sympozjum było także okazją do pokazania możliwych do podjęcia działań łagodzących konsekwencje globalnych zmian klimatu w odniesieniu do ekosystemów leśnych oraz podzielenia się wiedzą badaczy pracujących w innych ośrodkach naukowych Europy i Azji.

 

Zachęcam do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia.

Reportaż telewizyjny w MBC News

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button