INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Wiadomości z Ogrodów Kórnickich: Kosodrzewina: z górskich stoków do ogrodów

Kosodrzewina w naszym Arboretum

Kosodrzewina w naszym Arboretum  (Fot. Weronika B. Żukowska)

 

Kosodrzewina, kosówka, sosna górska, a także kozodrzew i krempulec. Spotykamy ją w górach południowej i środkowej Europy, gdzie pojawia się aż do wysokości 2700 m n.p.m. Choć wydaje się być jedynie niepozornym krzewem, to jej rola w górach jest olbrzymia – powstrzymuje lawiny śnieżne oraz kamieniste, zatrzymuje olbrzymie ilości wody oraz chroni glebę przed erozją. A jak jej się żyje w naszych ogrodach? Zachęcam do przeczytania artykułu dr Weroniki B. Żukowskiej z Zakładu Genetyki i Interakcji Środowiskowych, opublikowanego na łamach „Kórniczanina” (20/2021), w którym przybliżona została sylwetka kosodrzewiny.

 

PDF artykułu 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button