INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Grzegorz Iszkuło


Wpływ natężenia światła oraz nawożenia azotem na rozwój siewek cisa pospolitego Taxus baccata L.


Celem pracy było określenie: 1) minimalnego poziomu oświetlenia, decydującego o przeżywaniu i obumieraniu 1, 2-letnich siewek cisa; 2) minimalnego poziomu oświetlenia niezbędnego do wzrostu starszych siewek cisa w warunkach odnowienia naturalnego; 3) wpływu czterech różnych (2, 8. 30 i 100%) poziomów oświetlenia oraz nawożenia azotem na wzrost i rozwój siewekBadania prowadzone były w warunkach odnowienia naturalnego (Arboretum Kórnickie) oraz założone zostało doświadczenie wazonowe z wykorzystaniem sztucznej siatki cieniującej. Zależność pomiędzy liczebnością młodego pokolenia cisa pospolitego i względnym zagęszczeniem strumienia fotonów fotosyntetycznych (procentowy poziom oświetlenia) analizowana była w Arboretum Kórnickim. Dwie powierzchnie badawcze, podzielone na kwadraty 1x1m, założone zostało w miejscach licznego naturalnego odnowienia. Wszystkie siewki cisa pospolitego na każdym z kwadratów 1x1 m były klasyfikowane do trzech klas wysokości: do 6,0 cm; 6,1-25,0 cm i 25,1-100,0 cm. Na wysokości odnowienia zmierzony został również procentowy poziom oświetlenia każdego kwadratu 1x1 m. Siewki Taxus baccata miały największa szansę na wzrost i przeżycie w bardzo wąskim zakresie oświetlenia. Siewki wprawdzie przeżywały w głębokim cieniu (poniżej 2% światła) przez pierwsze 1-2 lata lecz w następnych latach ich wymagania świetlne wzrastały. W warunkach Środkowej Europy optymalnym oświetleniem jest prawdopodobnie pomiędzy 3 a 7% światła. Intensywny wzrost roślinności zielnej oraz innych drzew i krzewów prawdopodobnie powoduje eliminowanie siewek cisa w miejscach z większym poziomem światła. Wąski zakres wymagań świetlnych jest prawdopodobnie jedna z ważniejszych przyczyn zamierania siewek w naturalnych populacjach tego gatunku. W doświadczeniu z wykorzystaniem sztucznego zacieniania roślin nasiona Taxus baccata wysiano w namiotach cieniujących z różnym poziomem oświetlenia: 2, 8, 30 i 100% pełnego światła oraz w wariancie nawożonym azotem w postaci NH4NO3. Określana była śmiertelność, sucha masa, powierzchnia długość igieł, pędów i korzeni siewek cisa pospolitego. Największa śmiertelność zanotowano w warunkach skrajnych: głębokim cieniu (2%) i pełnym świetle (100%). Bezpośrednią przyczyną śmierci była prawdopodobnie niska temperatura, ponieważ większość siewek obumarła zimą. Najlepszymi warunkami dla przeżycia i wzrostu siewek okazało się 30% a najgorszymi 2% pełnego światła. Siewki cisa rozpoczęły lepszy wzrost w większym oświetleniu (100, 30 i 8% pełnego światła) miedzy trzecim a czwartym miesiącem życia. Jednak siewki nawożone rosły lepiej dopiero pomiędzy czwartym i piątym miesiącem w porównaniu z siewkami nienawożonymi. W głębokim cieniu (2% światła) siewki nawożone azotem rosły lepiej dopiero w drugim i trzecim roku życia. Światło było więc najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za przeżycie i wzrost siewek cisa. Jednak azot może wpływa na wzrost i rozwój siewek późniejszym okresie.

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button