INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Barbara Bujarska-Borkowska


Studia nad ustępowaniem spoczynku nasion wybranych gatunków z rodzaju Crataegus



Zbadano wpływ różnych warunków cieplnych stratyfikacji na ustępowanie spoczynku nasion czterech gatunków głogów. Dwa z nich to gatunki rodzime: głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.) i głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata L.) oraz dwa gatunki introdukowane: głóg szypułkowy, syn. głóg szkarłatny (Crataegus pedicellata Sarg., syn. Crataegus coccinea L.) i głóg owłosiony (Crataegus submollis Sarg.). Przeprowadzono stratyfikację chłodną w 3°C, cieplno-chłodną z fazą ciepłą w temperaturze 15°, 20°, 25° lub 30°C przez okres of 8 do 24 tygodni i ciepło-chłodną z fazą ciepłą cyklicznie zmienną w temperaturze 15° ~ 20°C i 20° ~ 30°C (16/8 h lub 24/24 h) przez 8-24 tygodni i fazą chłodną w 3°C (do momentu pojawienia się pierwszych kiełków). Skaryfikację chemiczną w stężonym kwasie siarkowym przeprowadzono przez 1, 2, 3 godziny. Zbadano wpływ podsuszenia nasion po stratyfikacji, do wilgotności około 10%, na ich wschody. Próby kiełkowania przeprowadzono w temperaturze stałej 3°C lub cyklicznie zmiennej 3 ~ 10°C, 3 ~ 15°C, 3 ~ 20°C i 3 ~ 25°C (16 + 8 h). Próby wschodzenia przeprowadzono w temperaturze cyklicznej zmiennej 3 ~ 15°C i 3 ~ 20°C (16 + 8 h). Nasiona głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego wysiano także w szkółce leśnej. Najbardziej korzystny termin zbioru głogów przypada w fazie pełnej dojrzałości owoców, w październiku. Pestki po wydobyciu z owoców należy podsuszyć w temperaturze pokojowej do wilgotności około 10%. Spoczynek nasion badanych gatunków głogów można najskuteczniej przezwyciężyć przez stratyfikację ciepło-chłodną w podłożu lub bez podłoża: faza ciepła stratyfikacji powinna przebiegać w temperaturze cyklicznej zmiennej 20° ~ 30°C (16/8 h lub 24/24 h) przez minimum 16 tygodni a faza chłodna w temperaturze 3°C przez 16-18 tygodni. Do kiełkowania i wschodzenia nasion optymalna jest temperatura cyklicznie zmienna 3 ~ 20°C (16 + 8 h). Skaryfikacja pestek w stężonym kwasie siarkowym przez 2 lub 3 godziny, z następującą po niej 4-tygodniową fazą ciepłą w temperaturze 20° ~ 30°C skutecznie zastępuje co najmniej 16 tygodniową fazę ciepła i skraca czas przysposabiania nasion do siewu. Podsuszenie nasion po stratyfikacji do wilgotności 10-12% nie wpływa znacząco na obniżenie ich wschodów. Zaleca się wczesny siew wiosenny nasion do nie ogrzanej jeszcze gleby, na przełomie marca i kwietnia.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button