INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Igor Chybicki


Przepływ genów w naturalnym odnowieniu sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) oraz dębu szypułkowego (Quercus robur L.) i dębu bezszypułkowego (Quercus petraea (Matt.) Liebl.)


Celem pracy była charakterystyka przepływu genów w drzewostanie sosny zwyczajnej oraz dwóch mieszanych drzewostanach dębu szypułkowego i bezszypułkowego w oparciu o naturalne odnowienie pod okapem drzew, w tym ocena proporcji obcych siewek (imigracji nasion) oraz udziału obcego pyłku w naturalnym odnowieniu. Ponadto celem pracy była ocena zakresu dyspersji pyłku i nasion w ramach drzewostanu, a w przypadku drzewostanów dębowych ocena proporcji kojarzenia międzygatunkowego. Analizy wykonano w oparciu o markery izoenzymowe (sosna) oraz mikrosatelitarne (dęby). Stwierdzono, że w drzewostanie sosnowym ok. 30% siewek powstało z nasion wytworzonych przez drzewa znajdujące się powyżej 50 m. W drzewostanach dębowych proporcja ta wyniosła od 4,5 do 7,6%. Stwierdzono, że zarówno u sosny jak i dębów istnieje ujemna korelacja między macierzyństwem, a odległością siewki od drzewa, jednak była ona znacznie wyższa dla dębów. W przypadku przepływu genów przez pyłek stwierdzono, że dla sosny blisko 100% siewek powstało przy udziale pyłku wytworzonego poza granicą 50 m, podczas gdy w obu drzewostanach dębowych ok. 62%. Tym samym u sosny nie zanotowano wpływu odległości na prawdopodobieństwo zapylenia. Odmiennie, w obu drzewostanach dębowych sukces kojarzenia był odwrotnie proporcjonalny do odległości między drzewami. Stwierdzono ponadto, że ok. 4% siewek sosny powstało wskutek samozapłodnienia, co wydaje się zjawiskiem typowym dla tego gatunku. Wśród siewek dębów tylko w jednym z drzewostanów zanotowano 2% samozapłodnienie, jednak bliższe analizy wykazały, że siewki te powstały w wyniku samozapłodnienia jednego drzewa, co potwierdza fakt, że u dębów samozapłodnienie jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. W drzewostanach dębowych stwierdzono ponadto, że większość kojarzeń zachodzi między osobnikami jednego gatunku. Tym niemniej, poziom hybrydyzacji wahał się między 3,5 a 11,5%, w zależności od drzewostanu i przebiegał w obu kierunkach.
     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button