INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: CIS POSPOLITY alt
Nazwa angielska: COMMON YEW
Nazwa łacińska: Taxus baccata L.
Naturalne występowanie: środkowa i zachodnia Europa, północna Afryka, Azja Mniejsza, północny Iran i Kaukaz; w Polsce osiąga wschodnią granicę zasięgu
Wysokość: do 20 m
Charakterystyka: Jest to drzewo lub szeroki krzew. Pień pokrywa czerwonobrązowa, łuszcząca się kora. Igły długości 2-3 cm, ciemnozielone, błyszczące, spodem jaśniejsze. Jest rośliną dwupienną. Kwiaty rozwijają się w kwietniu i są wiatropylne. Nasiona są ciemnobrązowe, jajowate, otoczone miękką, jaskrawoczerwoną osnówką, dojrzewają we wrześniu i październiku. Wszystkie części z wyjątkiem czerwonej osnówki są trujące, zawierają taksynę, która zakłóca pracę serca. Najlepiej spośród drzew iglastych znosi cięcie, dlatego często wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów i strzyżonych figur. Cis należy do drzew znoszących bardzo silne zacienienie.
Ciekawostki: Drewno cisa nie zwiera żywicy, jest twarde, ciężkie, elastyczne i pięknie czerwonawo zabarwione. Dawniej cis był wykorzystywany do wyrobu łuków, strzał i kusz. W starożytności uważany był za drzewo śmierci, a Galowie zatruwali jego sokiem groty strzał. W ludowych przesądach już samo przebywanie w cieniu cisa miało być niebezpieczne dla zdrowia. Jest to pierwszy gatunek objęty całkowitą ochroną w Polsce (Władysław Jagiełło, Statut Warecki 1420 i 1423 rok).

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button