INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: ORZECH CZARNY alt
Nazwa angielska: EASTERN BLACK WALNUT
Nazwa łacińska: Juglans nigra L.
Naturalne występowanie: wschodnia Ameryka Północna
Wysokość: w ojczyźnie do 50 m; to najwyższy gatunek orzecha
Charakterystyka: Okazałe drzewo o potężnym pniu, głęboko spękanej i prawie czarnej korze. Liście duże, pierzaste, długości do 60 cm, złożone z 15-23 listków. Owoce kuliste z grubą i lekko szorstką okrywą, silnie pachnące. Skorupa orzechów jest gruba, ciemnobrązowa i tępo rzeźbiona, a jądro niesmaczne. Drewno o ciemnobrunatnym zabarwieniu jest wysoko cenione w meblarstwie.
Ciekawostki: Łupiny zawierają brązowy barwnik używany dawniej do farbowania tkanin. Orzech czarny został sprowadzony do Europy w 1686 r., a do Polski około roku 1770.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button