INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: LIPA SZEROKOLISTNA alt
Nazwa angielska: LARGE-LEAVED LIME
Nazwa łacińska: Tilia platyphyllos Scop.
Naturalne występowanie: środkowa i południowa Europa oraz Kaukaz, w Polsce osiąga północną granicę zasięgu
Wysokość: do 35 m
Charakterystyka: Drzewo o szerokiej i stożkowatej koronie, często ze zwisającymi dolnymi gałęziami. Liście okrągłojajowate, długości do 12 cm, u nasady sercowate, od spodu z kępkami białych włosków w kątach nerwów. Jesienią liście żółkną. Kwiaty jasnożółte, najczęściej po 3 w zwisających kwiatostanach. Kwitnie najwcześniej z lip, w połowie czerwca. Owocem jest grubościenny orzeszek z pięcioma wyraźnymi żeberkami.
Ciekawostki: Od niepamiętnych czasów lipa szerokolistna sadzona była przy domostwach, na wsiach i w miastach. Jest drzewem długowiecznym, żyje do 500 lat i osiąga potężne rozmiary. Młode drzewka bardzo dobrze znoszą przycinanie i formowanie. Drewno lipy szerokolistnej jest lekkie i miękkie, ma zastosowanie w snycerstwie, do wyrobu desek kreślarskich, chodaków i koszyków. Kwiaty dostarczają pszczołom nektaru i pyłku, mają również właściwości lecznicze. Z drewna lipowego powstało wiele rzeźb sakralnych i ołtarzy (m. in. Ołtarz Wita Stwosza).

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN