INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: KASZTANOWIEC JAPOŃSKI alt
Nazwa angielska: JAPANESE HORSE CHESTNUT
Nazwa łacińska: Aesculus turbinata Blume
Naturalne występowanie: Japonia
Wysokość: w ojczyźnie do 40 m; w Polsce osiąga zwykle tylko połowę tej wysokości
Charakterystyka: Drzewo o szerokiej, kopulastej koronie. Liście są bardzo duże, 5-7-listkowe, od spodu sinozielone. Kwitnie później niż kasztanowiec zwyczajny, zwykle na początku czerwca. Białe kwiaty zebrane są w okazałe wiechy, wysokości nawet 25 cm. Owoce kasztanowca japońskiego są duże (5 cm średnicy), gruszkowate, ordzawione, bez kolców. Nasiona („kasztany”) z bardzo szerokim znaczkiem, który zajmuje blisko połowę jego powierzchni. Najefektowniej wyglądają swobodnie rosnące egzemplarze, które zachowują nisko ugałęzioną koronę z dolnymi gałęziami sięgającymi powierzchni ziemi.
Ciekawostki: W Polsce jest bardzo rzadko spotykany, natomiast w Japonii sadzony jako drzewo uliczne.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN