INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ewelina Ratajczak


Stres oksydacyjny jako czynnik wpływający na żywotność nasion buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) podczas przechowywania i podsuszania


Przedmiotem badań były nasiona buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.), które należą do kategorii suborthodox, ponieważ tracą stosunkowo szybko żywotność podczas przechowywania w warunkach typowych dla nasion orthodox. Ze względu na fakt, iż obfite obradzanie nasion buka przypada na 5-10 lat, a słabsze 304 lat istnieje konieczność stworzenia warunków ich przechowywania w stosunkowo dobrym stanie. Jest to ważne dla gospodarki leśnej. Na żywotność nasion mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, a główną przyczyną jej utraty jest stres oksydacyjny. W literaturze brak jest danych dotyczących biochemicznych i fizjologicznych przyczyn utraty żywotności przez nasiona buka. Celem wykonanej pracy było zbadanie występowania i efektów działania stresu oksydacyjnego w nasionach buka podczas podsuszania i przechowywania, czyli dwóch zabiegów przysposabiania nasion do reprodukcji. Ponadto określenie optymalnych warunków przechowywania dla tych nasion, po przez zbadanie struktury szkła w których jest ona stabilna. Badano wpływ temperatury podsuszania 15 i 30°C oraz warunków przechowywania - temperatury: 4, 20, 30°C i wilgotności względnej: 45 i 75% na żywotność nasion buka. Wykazano, iż nasiona buka charakteryzują się dużą wrażliwością na warunki podsuszania i przechowywania. Podsuszanie ich w podwyższonych temperaturach powyżej 20°C wywołuje w komórkach stres oksydacyjny pod wpływem którego dochodzi do zmian w lipidowej strukturze ich błon. Zmiany te mogą mieć znaczenie dla możliwości długoterminowego pzechowywania tych nasion. Izotermy sorpcyjne wykreślone dla osi zarodkowych i liścieni nasion buka wykazały, iż osie zarodkowe przy tej samej RH zawierały więcej wody niż liścienie. Uważa się, że wyższe właściwości sorpcyjne osi zarodkowych mogą wskazywać na ich większą wrażliwość na stres oksydacyjny i może mieć to niekorzystny wpływ na utrzymanie żywotności nasion podczas ich przechowywania. Stwierdzono odwrotną korelację pomiędzy żywotnością nasion a wilgotnością i temperaturą. Wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności zwiększał się poziom reaktywnych form tlenu - aniorodnika ponadtlenkowego, nadtlenku wodoru. Spadek żywotności nasion był także skorelowany ze wzrostem wpływu elektrolitu i zmianami w lipidowych komponentach błon cytoplazmatycznych. Na zachodzące zmiany w błonach wskazywał wzrost zawartości lipidowych hydroksynadtlenków (LPHO) a także degradacja fosfolipidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Istotne zmiany zachodziły w zawartości nieskocząsteczkowych antyutleniaczach (glutationu, kwasu askorbinowego, α-tokoferolu) a także enzymatycznych antyoksydantów: dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy, peroksydazy gwajakolowej oraz aktywności enzymów cyklu askorbinowego-glutationowego: peroksydazy askorbinianowej, reduktazy glutationowej oraz dehydroaskorbinianowej. Badania struktury szkła w nasionach buka wykazały jej obecność i pozwoliły na sprezyzowanie optymalnych warunków dla przechowywania nasion buka.

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button