INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: METASEKWOJA CHIŃSKA alt
Nazwa angielska: DAWN REDWOOD
Nazwa łacińska: Metasequoia glyptostroboides Hu et W.C.Cheng
Naturalne występowanie: Chiny (Chongqing). Często występuje nad rzekami i na terenach podmokłych, stąd nazywana jest „modrzewiem wodnym”
Wysokość: w ojczyźnie do 35-50 m
Charakterystyka: Kora pni łuszczy się strzępiastymi pasmami. Pędy ułożone regularnie naprzeciwlegle, zróżnicowane są na drewniejące długopędy i niedrewniejące krótkopędy, które opadają jesienią wraz z igłami. Igły jasnozielone i miękkie, długości do 1,5 cm, ułożone dwustronnie, grzebieniasto. Jesienią igły przebarwiają się na kolor pomarańczowobrązowy. Szyszki okrągłe, wielkości ok. 2 cm, zwisają na gałązkach bocznych, po wysypaniu nasion opadają.
Ciekawostki: Gatunek ten był dawniej opisywany jako wymarły, a jego kopalne szczątki znajdowano w Ameryce Północnej, Chinach i w Japonii. Na tej podstawie uważano, że w trzeciorzędzie był szeroko rozpowszechniony, a później uległ całkowitej zagładzie. Zaliczany był początkowo do rodzaju Sequoia (sekwoja). Badania morfologiczne szczątków wykazały jednak różnice z sekwoją. Nowy gatunek nazwano dla rozróżnienia metasekwoją. Wielką niespodzianką okazało się odnalezienie w 1941 roku żyjących przedstawicieli Metasequoia! Drzewo tu rosnące jest najstarszym okazem metasekwoi w Arboretum i pochodzi z pierwszej partii nasion, jakie trafiły do Polski (1948 rok).

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button