INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Dokumentowanie ektomykoryz pod okiem prof. Marii Rudawskiej

 

Mgr Adam Brezáni z Faculty of Forestry and Wood Sciences, Department of Forest Protection and Entomology, Czech University of Life Sciences, Prague, rozpoczął w Instytucie miesięczny staż naukowy w Pracowni Badania Związków Symbiotycznych. Staż realizowany jest pod kierunkiem prof. Marii Rudawskiej, kierownik Pracowni.

 

W tym czasie Pan Adam Brezáni zapozna się z podstawowymi technikami oznaczania i dokumentowania ekomykoryz, zaczynając od morfotypowania poprzez analizy mikroskopowe aż do analiz molekularnych. Dodatkowo zapozna się z metodami określania struktury systemów korzeniowych za pomocą programu Whin-Rhizo.

Materiał badawczy stanowią siewki świerka pochodzące ze szkółki w Jarocinie (jako materiał referencyjny), a także przywiezione przez Pana Adama Brezáni siewki świerka ze szkółki Nędza w Rudach Raciborskich. Siewki z Nędzy, zarówno mykoryzowane jak i niemykoryzowane, wykorzystywane są przez Pana Adama Brezáni w jego pracy doktorskiej, która dotyczy rozwoju i kondycji mykoryz na sadzonkach rosnących w warunkach stresu (Krušne hory). W czasie stażu nasz gość zapozna się także z głównymi nurtami badawczymi Pracowni Badania Związków Symbiotycznych, m.in. wpływem gospodarki leśnej i ochrony rezerwatowej na kształtowanie się zbiorowisk grzybowych w kontynentalnym borze mieszanym, zagadnieniami wpływu gatunków obcych, zarówno grzybów jak i drzew, na kształtowanie się rodzimej mykobioty, alternatywnymi metodami (kwasy tłuszczowe, ergosterol) oznaczania mikrobioty (bakterie, promieniowce, grzyby) w różnych warunkach środowiska, a także z podstawami modelowania zasięgów drzew oraz grzybów. Zapoznamy także naszego gościa z aktualnie prowadzonymi badaniami nad zróżnicowaniem zbiorowisk grzybowych na terenie Puszczy Białowieskiej.

Dziękuję Pani Profesor Marii Rudawskiej za opiekę nad naszym gościem oraz chęć podzielenia się fachową wiedzą z rozpoczynającym swoją pracę naukową doktorantem.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button