INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Współpraca z Instytutem Genetyki Roślin i Biotechnologii w Nitrze

 

Współpraca z badaczami z Instytutu Genetyki Roślin i Biotechnologii w Nitrze (Słowacja) rozpoczęła się w 2011 roku. W dniach 17-26 lipca br. dr Teresa Hazubska-Przybył z Pracowni Biologii Rozmnażania i Genetyki Populacyjnej uczestniczyła w kolejnymi wyjeździe naukowym do tegoż Instytutu, który jest jednostką organizacyjną Centrum Nauk Przyrodniczych i Bioróżnorodności na Słowacji.

 

1

Instytut Genetyki Roślin i Biotechnologii w Nitrze

 

Celem niniejszej wizyty było przeprowadzenie wspólnych badań dotyczących anatomicznej i fizjologicznej oceny oraz selekcja wartościowych tkanek embriogennych sosny czarnej (Pinus nigra), które zostaną przeznaczone do zamrożenia w ciekłym azocie w oparciu o metodę stopniowej dehydratacji. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi tkanek embriogennych przeprowadzona zostanie analiza proteomiczna procesu kriokonserwacji we współpracy z naukowcami z IGRiB. Uzyskane wyniki pozwolą nam na głębsze zrozumienie roli białek podczas krioprzechowywania tkanek wspomnianą metodą, co jest szczególnie ważne dla gatunków drzew iglastych opornych na ten proces.

 

2

Prazarodki sosny czarnej

 

Prace realizowane są w ramach wspólnego polsko-słowackiego projektu badawczego pt. „Analiza proteomiczna procesu kriokonserwacji tkanek embriogennych Pinus nigra Arn.”. Projekt został zaakceptowany do realizacji na lata 2019-2021 na mocy podpisanego w ubiegłym roku porozumienia o współpracy naukowej między Polską Akademią Nauk a Słowacką Akademią Nauk. Badania realizowane są wspólnie z Panią dr Terezią Salaj.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button