INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Pszczele kukułki – biologia i ekologia trzmielców

trzemielec

Trzmielec Bombus bohemicus na kukułce Fuchsa Dactylorhiza fuchsii (Fot. Ivar Leidus)

 

Kukułki znane są z tego, że podrzucają jaja do cudzych gniazd. W świecie owadów takie sytuacje też mają miejsce – trzmielce, bo o nich mowa, są w stanie przejmować gniazda trzmieli. Czym różnią się trzmielce od trzmieli? W jaki sposób samice trzmielców przejmują trzmiele gniazda? Zachęcam do przeczytania artykułu dr. Łukasza Dylewskiego z Zakładu Ekologii, który w najnowszej „Biologii w Szkole” (44/2021) zaprezentował wiele ciekawych faktów o owadzich gżegżółkach.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button