INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Karpacki Bank Genów – w ochronie beskidzkiego świerka

drzewostan świerka

 Drzewostan świerka istebniańskiego (Fot. Maciej Żabicki)

 

Beskidzkie lasy są po prostu piękne, mimo iż w czasach panowania Habsburgów zostały niezwykle mocno przebudowane. Wycięto wówczas jodły, buki i jawory, a w ich miejsce wprowadzono świerki, często pochodzące spoza tego regionu. Od wielu lat świerczyny w Beskidach zamierają, również te o najwyższej wartości genetycznej. W jaki sposób leśnicy i naukowcy starają się podejmować działania chroniące zasoby genowe rodzimych gatunków drzew rosnących w Beskidach? Jaką rolę odgrywa w nich Karpacki Bank Genów w Nadleśnictwie Wisła? Zachęcam do przeczytania artykułu prof. Pawła Chmielarza, dr. Mikołaja Wawrzyniaka i dr. Jana Suszki z Zakładu Biologii Rozwoju oraz mgr inż. Aleksandry Młynarczyk z Nadleśnictwa Wisła, opublikowanego na łamach „Lasu Polskiego” (9/2021). 

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button