INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

W czasie suszy szosa sucha. A co się dzieje w lesie?

zamierające sosny

Zamierające sosny (Fot. Andrzej M. Jagodziński)

 

Zmiana klimatu. Każda dekada cieplejsza od poprzedniej. Częstsze i dłużej trwające susze. W jaki sposób drzewa i lasy reagują na niedobór wody? Jak grzyby mykoryzowe pomagają przetrwać drzewom w tych trudnych okresach? Czy ocieplenie klimatu ma związek z tempem rozprzestrzeniania się jemioły w polskich lasach? Jakie mechanizmy włącza drzewo w trakcie suszy? Dlaczego warto rozważać zachowanie jak najszerszej zmienności genetycznej drzew, by chronić lasy przed skutkami suszy? Na te, a także wiele innych pytań, odpowiadamy wraz z dr. Marcinem Pietrasem i dr. hab. Grzegorzem Iszkułą (Zakład Biogeografii i Systematyki), dr. hab. Danielem J. Chmurą (Zakład Genetyki i Interakcji Środowiskowych) oraz dr hab. Eweliną Ratajczak (Zakład Biologii Rozwoju) na łamach „Forum Akademickiego” (5/2021).

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button