INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Metan a drzewa

Drzewa rosnące na terenach podmokłych

Drzewa rosnące na terenach podmokłych wydzielają metan przez pnie
(Fot. Agnieszka Szuba)

 

Dwutlenek węgla nie jest jedynym gazem cieplarnianym, ani też jedynym, którego ilość w atmosferze tak szybko wzrasta. Najnowsze dane Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA, USA) wskazują, iż ilość metanu w atmosferze także zwiększa się w niespotykanym dotąd tempie. Źródeł metanu jest wiele. Czy drzewa i ekosystemy leśne również mają wpływ na ilość metanu w atmosferze? Zachęcam do przeczytania artykułu dr Agnieszki Szuby i Katarzyny Grewling z Zakładu Genetyki i Interakcji Środowiskowych, który ukazał się w „Lesie Polskim” (17/2021), a w którym jest odpowiedź na to pytanie.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button