INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Cenne lasy dębowe w Nadleśnictwie Smolarz

 

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Szczecinie oraz Nadleśnictwa Smolarz, w dniach 12-13 maja br. na terenie Nadleśnictwa odbyła się narada nadleśniczych, której towarzyszyła konferencja pt. „Cenne lasy dębowe – ich przyszłość przez pryzmat historii”. W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z bardzo bogatym terenowym dorobkiem Nadleśnictwa w zakładaniu i pielęgnacji drzewostanów dębowych, od nalotów i upraw aż po blisko 250-letni drzewostan dębu bezszypułkowego – chlubę Nadleśnictwa. Trasa wiodła przez powierzchnie leśne, które w dniach 9-10 lipca 1880 roku przemierzyli uczestnicy VIII zebrania Marchijskiego Towarzystwa Leśnego. Drugiego dnia w Pałacu w Mierzęcinie zaprezentowanych zostało siedem referatów, w tym przedstawiający osiągnięcia naukowe naszego Instytutu dotyczące dębów.

Nadleśnictwo Smolarz 20220512 124530 Fot. AM Jagodziński

Kamień w Nadleśnictwie Smolarz upamiętniający prof. Ryszarda Siweckiego (Fot. Andrzej M. Jagodziński)

 

Niezwykle miłym wydarzeniem podczas pierwszego dnia konferencji było przypomnienie Osoby prof. dr. hab. Ryszarda Siweckiego (1939-2002) z naszego Instytutu, którego pamięci poświęcony jest kamień, przed którym złożone zostały przez uczestników konferencji kwiaty. Prof. Siwecki był pracownikiem Instytutu Dendrologii PAN w latach 1961-2002 i specjalizował się w szeroko rozumianej ochronie lasu, szczególnie zaś w fitopatologii.

 

Serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi Szelążkowi – dyrektorowi RDLP w Szczecinie, Panu Krzysztofowi Sieleckiemu – przewodniczącemu Zarządu Oddziału PTL w Szczecinie oraz Panu Andrzejowi Jeżykowi – nadleśniczemu Nadleśnictwa Smolarz za pamięć o naszym Profesorze, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu podczas konferencji.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button