INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Hybrydyzacja drzew leśnych

Topola kanadyjska Robusta Ryc 7 Drzewo M3 oddz 125Ab Fot. Andrzej Purcel

Topole kanadyjskie (Populus ×canadensis ‘Robusta’) na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego (Fot. Andrzej Purcel)

 

Hybrydyzacja oznacza krzyżowanie się osobników należących do różnych gatunków, podgatunków czy też odmian. W jej wyniku powstają hybrydy. Z szacunków naukowców wynika, że nawet 25% gatunków roślin ma pochodzenie hybrydowe. Jakie znaczenie dla procesu hybrydyzacji ma izolacja rozrodcza? Co to jest heterozja? Co to jest erozja genetyczna? Czy hybrydyzacja może zagrażać rodzimym gatunkom? Zachęcam do przeczytania artykułu dr Weroniki B. Żukowskiej z Zakładu Genetyki i Interakcji Środowiskowych, opublikowanego w „Lesie Polskim” (9/2022), w którym Autorka odpowiada m.in. na te pytania.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button