INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

XXV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

PoznanskiFestiwalNaukiiiSztuki

O rozmnażaniu drzew leśnych, choć to biologiczny proces niezwykle skomplikowany, można mówić prostym językiem. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy odbiorcami takich treści są dzieci i młodzież. Nasi naukowcy – dr Teresa Hazubska-Przybył oraz dr Mikołaj Wawrzyniak z Zakładu Biologii Rozwoju nie dość, że dysponują wiedzą w tym zakresie, to jeszcze potrafią ją umiejętnie i ciekawie przekazać.

282459158 690221502065919 5527968658684123108 n

Dr Teresa Hazubska-Przybył i uczestnicy warsztatów o metodach rozmnażania drzew leśnych (Fot. Mikołaj Wawrzyniak)

 

Oboje naukowcy z naszego Instytutu uczestniczyli w XXV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbywał się w dniach 31.05-04.06.2022 r. w Poznaniu. Nasi badacze przybliżyli dzieciom i młodzieży szkolnej zagadnienia dotyczące rozmnażania drzew z nasion, krioprzechowywania nasion w celu zachowaniu różnorodności biologicznej oraz technik mikrorozmnażania roślin w oparciu o proces organogenezy oraz somatycznej embriogenezy. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaznajomić się z omawianymi metodami z wykorzystaniem materiałów zaprezentowanych na dwóch stanowiskach w Pałacu Działyńskich, gdzie odbywał się tegoroczny Festiwal.

 

IMG 0014

Na pytanie „Skąd się biorą drzewa?” odpowiada dr Mikołaj Wawrzyniak (Fot. Teresa Hazubska-Przybył)

 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, jak piszą jego twórcy, „powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki”. Więcej informacji o Festiwalu, na tle jego 25-letniej historii, znaleźć można na stronie internetowej https://festiwal.amu.edu.pl/.

 

Dziękuję obojgu Państwu za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z młodymi słuchaczami, którzy być może w przyszłości wybiorą naukową drogę rozwoju.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button