INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Złoto dla dr. Tomasza Bojarczuka

Doktor Tomasz Bojarczuk

Doktor Tomasz Bojarczuk (Fot. arch. ID PAN)

 

Wieloletni pracownik naszego Instytutu – dr Tomasz Bojarczuk – decyzją Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego otrzymał Złotą Odznakę Honorowego Członka PTD. Uroczyste nadanie godności Członka Honorowego odbyło się podczas X Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

 

Pan Doktor aktywnie wspierał działalność Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego od 1966 r., gdzie przez 19 lat był sekretarzem Sekcji, a jedną kadencję jej przewodniczącym. W tym okresie współorganizował kilka zjazdów członków Sekcji, m.in. w Kórniku, Laskach oraz Książu. Pan Doktor włączył się także w inicjatywę reaktywacji Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, a dzięki Jego zaangażowaniu w 2012 r. powołano Wielkopolski Oddział Towarzystwa. Był także inicjatorem powstania Sekcji Drzew Pomnikowych PTD. Aktualnie jest także członkiem Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego PTD.

 

Doktor Tomasz Bojarczuk 1

Doktor Tomasz Bojarczuk (Fot. arch. ID PAN)

 

Pracując w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku przez 40 lat, jako kierownik Arboretum aktywnie przyczynił się do rozwoju naszego Instytutu. Nie tylko dbał o istniejącą kolekcję drzew i krzewów, ale i znacząco ją poszerzył. Wspólnie z prof. Władysławem Bugałą (dyrektorem Instytutu w latach 1980-1995) unowocześnił infrastrukturę Arboretum oraz zapoczątkował tworzenie kolekcji różaneczników i azalii – najpierw w nowej jego części, a później w jego części przyzamkowej. Dzięki Jego staraniom wzbogacona została kolekcja lilaków o taksony pochodzące z sąsiednich krajów (Ukrainy, Białorusi i Litwy) – dzisiaj jest to Kolekcja Narodowa. Ponadto, jest autorem lub współautorem opisów wyselekcjonowanych w naszym Arboretum drzew i krzewów, m.in. Syringa vulgaris ‘Liliana’, Larix decidua ‘Kórnik’, Corylus ×colurnoides ‘Profesor Władysław Bugała’, Populus ‘Zbigniew Stecki’ oraz kilku odmian róż (np. Rosa ‘Poznańska” i ‘Maria Magdalena’). Ponadto wprowadził do uprawy w Polsce nowe taksony, m.in. Magnolia ‘Susan’ i ‘Betty’, Salix integra ‘Hakuro Nishiki’ – pozyskane w 1980 r. z Boskoop w Holandii czy Salix erythroflexuosa z Moraw. Dr Bojarczuk zapoczątkował w Arboretum organizację imprez edukacyjno-przyrodniczych, m.in. „Wiosna w Arboretum”, „Kwitnące Magnolie”, „Jak Maj, to Bzy”, „Barwy Jesieni”, w których do dzisiaj udział biorą tysiące osób odwiedzających nasze Arboretum. Z inicjatywy dr. Tomasza Bojarczuka mieszkańcy miasta i gminy Kórnik od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej uzyskali możliwość bezpłatnego korzystania z Arboretum. W 2007 r. dr Tomasz Bojarczuk wraz z małżonką – prof. Krystyną Bojarczuk, wieloletnim pracownikiem Instytutu – nagrodzeni zostali Laurem Honorowym przez Związek Szkółkarzy Polskich za dorobek naukowy w dziedzinie szkółkarstwa. Dr Tomasz Bojarczuk jest także autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznych ekspertyz i opinii dendrologicznych.

 

Otrzymanie Złotej Odznaki Honorowego Członka PTD to niejedyny powód do świętowania i gratulacji. W najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia, Pan Doktor świętować będzie swoje 80. urodziny. Z tej także okazji proszę przyjąć bukiet najgorętszych życzeń od Pańskich współpracowników i uczniów – zdrowia, licznych powodów do uśmiechu, a także spełnienia najskrytszych marzeń.

 

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button