INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Archiwum strony

Sosna – im dalej, tym różniej?

Sosna zwyczajna na dalekiej północy

Sosna zwyczajna na dalekiej północy (Fot. Jacek Oleksyn)

 

Wpływ środowiska na funkcjonowanie organizmów i ich poszczególnych organów leży w zainteresowaniu naukowców od dawna. W dobie zmian klimatycznych szczególnie intersujące są badania aklimatyzacji i adaptacji drzew do zmieniających się warunków, w których one funkcjonują. Sosna zwyczajna, ze względu m.in. na swój rozległy zasięg geograficzny, jest dobrym gatunkiem modelowym do badania takich procesów. Zachęcam do przeczytania artykułu prof. Joanny Muchy i prof. Marcina Zadwornego z Zakładu Ekologii naszego Instytutu oraz prof. Agnieszki Bagniewskiej-Zadwornej z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy na łamach „Lasu Polskiego” (4/2022) zaprezentowali wiele aktualnych wyników badań odnoszących się do biologii tego gatunku w kontekście jego potencjału adaptacyjnego.

 

PDF artykułu

Andrzej M. Jagodziński

Dyrektor Instytutu

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button