INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Agata Zemleduch-Barylska

 

 Morfologiczne, biochemiczne i molekularne aspekty wzrostu topoli i wierzby na odpadach pogarbarskich

 

Wykorzystanie topoli i wierzby do zalesiania składowisk może pomóc w ich rekultywacji i ograniczeniu rozprzestrzeniania się chromu w środowisku. Jednym z głównych źródeł niebezpiecznych dla środowiska związków chromu jest przemysł garbarski. W procesie oczyszczania ścieków generowane są znaczne ilości osadów zawierających skoncentrowane dawki metali i innych pierwiastków oraz materii organicznej. Składowanie jest jak dotąd najczęściej stosowanym sposobem zagospodarowania tych odpadów. Może jednak stanowić poważne zagrożenie dla ekosystemów glebowych i wodnych oraz wód gruntowych. Fakt, iż odpady pogarbarskie oprócz toksycznej dla większości roślin zawartości Cr, charakteryzują się bogactwem biogenów, otwiera perspektywę połączenia fitoremediacji z produkcją biomasy na cele energetyczne. Badania podjęte w rozprawie doktorskiej miały na celu porównanie przydatności drzew z rodzajów Salix i Populus do nasadzeń na różnych składowiskach odpadów pogarbarskich (czynnym i nieczynnym od kilkunastu lat). Analizy morfologiczne, składu chemicznego oraz stresu oksydacyjnego i zdolności do jego niwelowania pozwoliły wskazać topolę (zwłaszcza P. × canescens i P. alba 'Villafranca') jako gatunek lepiej tolerujący uprawę w danym podłożu niż wierzba (Salix viminalis). Zastosowane metody proteomiczne pozwoliły na identyfikację białek związanych z odpowiedzią i adaptacją metabolizmu poszczególnych gatunków i odmian do warunków wzrostu. Po raz pierwszy wyniki te uzupełniają o aspekty molekularne doniesienia literaturowe dotyczące uprawy roślin, w tym drzew, na odpadach pogarbarskich.
Stwierdzono większą toksyczność odpadów z nieczynnego składowiska niż z czynnego. Wynik ten był konsekwencją różnych technologii garbowania i traktowania ścieków w poszczególnych zakładach. Umacnia on również obawy o wpływ długo istniejących i nieużywanych już składowisk odpadów na środowisko. Z drugiej strony potwierdzono, że niewielki dodatek odpadów pogarbarskich zawierających bogactwo pierwiastków biogennych do gleby stymuluje wzrost topoli i wierzby w podobny sposób jak zastosowanie nawozu, a duża zawartość materii organicznej ogranicza toksyczność Cr dla sadzonek.
Uprawa na obydwu odpadach pogarbarskich powodowała podobne zmiany w metabolizmie węglowodanów i lipidów (np. podwyższenie ekspresji enzymów glikolizy, przemian składników ściany komórkowej, degradacji lipidów), ale miała różny wpływ na fotosyntezę, indukcję białek stresowych, degradację białek w proteasomach, biosyntezę pirydoksalu czy metioniny.
Stwierdzono także, że ukorzenianie zrzezów wierzby w odpadach może indukować większą odporność sadzonek na warunki uprawy niż ukorzenianie prowadzone w glebie.

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button