INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Krzysztof Ufnalski


Porównanie dynamiki przyrostu dębu szypułkowego i bezszypułkowego ze szczególnym uwzględnieniem okresów zamierania



Dąb jest najliczniej reprezentowanym gatunkiem liściastym w Polsce. Według danych z 1993 roku dąb, jesion, klon, jawor i wiąz zajmowały 6,1% powierzchni lasów. Mimo wieloletniego postulowania rozdzielania w hodowli i uprawie dębu szypułkowego i dębu bezszypułkowego, ani statystyki, ani obowiązujące zasady hodowli lasu nie różnicują tych podstawowych dla siedlisk leśnych gatunków. Dąb szypułkowy ma nieco niższe wymagania cieplne i wyższe wymagania glebowe. Ostatnio poczynione obserwacje wskazują, że drzewostany dębu bezszypułkowego wykazują mniejszą podatność na zamieranie. Celem pracy było sprawdzenie, czy opisywane różnice pod względem wymagań siedliskowych i wrażliwości na czynniki stresowe znajdują odbicie w różnej dynamice przyrostów rocznych obu gatunków naszych rodzimych dębów oraz czy ewentualne różnice w reakcji na czynniki stresowe pozwalają na lepsze rozumienie różnej podatności na syndrom zamierania. Badania wykonano na wywiertach pobranych świdrem przyrostowym Presslera na wysokości pierśnicy z drzew położonych na 23 powierzchniach w środkowej i północnej Polsce. Szerokość przyrostów mierzone były z dokładnością 1/100 mm. Uzyskane wyniki były weryfikowane i analizowane zgodnie z metodami przyjętymi w dendrologii. Analiza dendrologiczna opiera się na założeniu, że zmiany zachodzące w szerokości corocznie odkładanego przez drzewo pierścienia drewna są wynikiem interakcji pomiędzy danym osobnikiem a czynnikami zewnętrznymi. Szerokość słoja rocznego stanowi więc wypadkową działania korzystnych i stresowych czynników na dane drzewo, charakteryzuje się określonym potencjałem genetycznym, rosnące na konkretnym siedlisku. Przeprowadzone badania nie spełniły części oczekiwań autora. Nie stwierdzono bowiem wyraźnej różnicy w reakcji na analizowane czynniki stresowe. Potwierdzeniem tego jest brak zależności podobieństwa, wyrażonego współczynnikiem współbieżności uśrednionych krzywych przyrostowych dla poszczególnych powierzchni, od gatunku na danej powierzchni. Decydująca okazała się odległość i wzajemne położenie powierzchni. Okazało się też, że okresy zamierania drzewostanów dębowych pozostawiają w przyrostach części drzew ślad w postaci długotrwałego zwolnienia przyrostu. Nie stwierdzono jednak różnic pomiędzy badanymi gatunkami w ilości drzew charakteryzujących się taka reakcją.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button