INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Patryk Pluciński


Fitoekstrakcja metali ciężkich przez topole w obecności kwasów humusowych



Rozprawa doktorska dotyczy wpływu kwasów humusowych na ekstrakcję metali ciężkich z zanieczyszczonej gleby przez topolę czarną (Populus nigra L.) i holenderską (Populus canadensis Moench 'Marilandica'). W badaniach poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące fitoekstrakcji indukowanej, a mianowicie: 1) czy metale ciężkie zakumulowane przez kwasy humusowe gleb zanieczyszczonych (strefy ochronne huty miedzi) są biodostępne, 2) czy dodanie kwasów humusowych ekstrahowanych z gleb z terenów wolnych od bezpośredniego wpływu zanieczyszczeń przemysłowych do gleby zawierającej krytyczne stężenia metali ciężkich zwiększy ich ekstrakcję przez topole? Wartości potencjału fitoekstrakcyjnego EF, który jest ilorazem z iloczynów (stężenie danego metalu w organach nadziemnych rośliny x sucha masa nadziemnych organów roślin pozyskiwana z pojedynczego zbioru) i (całkowite stężenie metalu w glebie x masa gleby strefy korzeniowej), u P. 'Marilandica' dla Zn, Cd, Cu i Pb, zarówno w stężeniach normalnych (kontrola) jak i krytycznych, były niższe niż u P. nigra. Wartości EF P. 'Marilandica' rosnącej w zanieczyszczonej glebie wynosiły dla Zn 0,88%, Cd 0,74%, Cu 0,004% i Pb 0,0034%. Metale ciężkie zakumulowane w kwasach humusowych były pobierane przez korzenie topoli i transportowane do pędu nadziemnego. Dodanie kwasów humusowych ekstrahowanych z gleby ze stref ochronnych huty miedzi prowadziło do akumulacji Zn w pędach nadziemnych (w ok. 45%) i korzeniach (w ok. 55%). Kumulacja Cd zachodziła w bardzo zbliżonych proporcjach w obu tych organach, a Cu i Pb głównie (w ok. 95%) w korzeniach. W obecności 0,15% kwasów humusowych notowano statystycznie istotny wzrost ekstrakcji jonów Zn, Cd, Cu i Pb z zanieczyszczonej gleby, przy czym wartości potencjału fitoekstrakcyjnego P. 'Marilandica' były istotnie wyższe niż P. nigra. Populus 'Marilandica' pobierała z zanieczyszczonej gleby ze strefy ochronnej huty miedzi i kumulowała w pędzie nadziemnym 1,8% Zn; 1,5% Cd; 0,013% Cu i 0,007% Pb. Pomimo tego, że wartości EF były wyższe w obecności 0,15% kwasów humusowych niż bez ich dodania, to jednak są one stanowczo za niskie, aby takie natężenie fitoekstrakcji mogło prowadzić do oczyszczenia gleby ze strefy ochronnej huty miedzi w jakimś realnym czasie.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button