INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Piotr Daszkiewicz


Introdukcja "sosny ryskiej" we Francji osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Analiza czynników biologicznych, historycznych i polityczno-ekonomicznych


Celem pracy było zbadanie introdukcji sosny zwyczajnej we Francji XVIII i XIX wieku oraz wpływu pozyskania drzew masztowych na wylesienie lasów sosnowych w Europie centralnej i wschodniej. W pracy omówiono doświadczenia introdukcyjne w Bretanii, Fontainbleau, Landach i prowadzone w połowie XVIII wieku pionierskie prace proweniencyjne Duhamela du Monceau. Omówiona została akcja importu nasion sosny z Rygi, ich dystrybucji we Francji. Dokonano analizy pierwszych doświadczeń proweniencyjnych Delamarra i Vilmorina jak i informacji jakie o nich podawano w kolejnych latach dziewiętnastego i początków dwudziestego wieku. W ten sposób pokazano jak stopniowo rosła wiedza o zmienności genetycznej sosny zwyczajnej. Omówiono także wyniki pionierskich badań Bravais i Martinsa na temat wpływu szerokości geograficznej i warunków klimatycznych na wzrost sosny zwyczajnej. Zanalizowano politykę zalesień prowadzonych we Francji w dziewiętnastym wieku nasionami sosny zwyczajnej i przedstawiono historię pierwszych suszarni nasion, importu nasion "sosny ryskiej", procedurę zakupów nasion przez administrację leśną.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button