INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Joanna Mucha


Fizjologiczne właściwości grzybów ektomikoryzowych wykazujących antagonizm w stosunku do saprotroficznych grzybów glebowych i patogena Heterobasidion annosum

 

Celem pracy było prześledzenie wzajemnych oddziaływań pomiędzy wybranymi szczepami grzybów mikoryzowych a grzybami rodzaju Trichoderma pochodzącymi z różnych gleb i Heterobasidion annosum oraz zbadanie niektórych właściwości fizjologicznych grzybów mikoryzowych wykazujących antagonizm w stosunku do saprotrofów i patogena. Zły stan zdrowotny drzewostanów sosnowych na glebach porolnych uzasadnia konieczność prowadzenia badań zmierzających do wytypowania szczepów grzybów mikoryzowych ochraniających sosnę, które mogą jednocześnie przezwyciężać opór mikrobiologiczny uwarunkowany występowaniem w glebie ekspansywnych grzybów saprotroficznych. Przeprowadzone badania wykazały, że wszystkie badane grzyby mikoryzowe charakteryzujące się antagonizmem w stosunku do H. annosum wykazywały również zdolność hamowania wzrostu grzybów rodzaju Trichoderma pochodzących z różnych środowisk. Granulacja cytoplazmy oraz uwalnianie protoplastów ze strzępek saprotrofów i patogena w strefie interakcji obserwowane w mikroskopie świetlnym wskazuje na antagonistyczne właściwości badanych grzybów mikoryzowych w stosunku do grzybów-gospodarzy w kulturach in vitro, przy czym największe natężenie zmian obserwowano w kulturach z grzybami rodzaju Suillus. Dodatkowo, grzyb mikoryzowy Suillus bovinus wykazywał zdolność ochrony zajmowanego terytorium przed inwazją grzybów glebowych wyizolowanych z różnych gleb, co przejawiało się hamowaniem ich wzrostu i zmianami w budowie ich strzępek. Wspomniany grzyb mikoryzowy wydzielał związki antygrzybowe do podłoża, których aktywność zwiększała się z obniżeniem pH, o czym świadczyło większe ograniczanie wzrostu saprotrofów i patogena w obecności płynu po hodowli S. bovinus (15-4) niż w obecności pożywki o tych samych wartościach pH. Związki wydzielane przez S. bovinus (15-4) powodowały zaburzenia w układzie mikrotubul i mitochondriów, co może być przyczyną upośledzenia funkcji tych organelli u grzybów saprotroficznych i patogena. Grzyby rodzaju Suillus charakteryzowały się niską aktywnością enzymatyczną w przeciwieństwie do izolatów Amanita muscaria i Laccaria laccata. Aktywność enzymów uważanych za kluczowe w procesie trawienia ścian komórkowych grzybów (chitynazy, β-1,3-glukanazy, β-glukozydazy) oraz proteaz wydzielanych do podłoża wskazuje na potencjalną możliwość wykorzystywania grzybni saprotrofów jako źródła składników pokarmowych przez niektóre szczepy grzybów ektomikoryzowych. Synteza sideroforów hydroksamowych przez szczepy grzybów mikoryzowych może stanowić skuteczny mechanizm pozyskiwania żelaza i ograniczania wzrostu innych grzybów. Aktywność oksydaz fenolowych (lakkaz i tyrozynaz) szczepów A. muscaria i L. laccata (9-12) i (9-1) sugeruje ich ochronę przed działaniem enzymów litycznych saprotrofów i patogena, co może tłumaczyć mniejsze uszkodzenia grzybów mikoryzowych w kulturach dwuorganizmowych.


     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button