INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Krzysztof Stobrawa


Oddziaływanie metali ciężkich na aktywność metaboliczną korzeni topoli



Celem pracy była analiza wpływu środowiska przez kilkadziesiąt lat zanieczyszczonego przez przymysł (Hutę Miedzi "Głogów") na aktywność metaboliczną korzeni, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności sacharolitycznej, glikolitycznej i antyoksydacyjnej. Materiałem roślinnym były korzenie drobne (?< 1.5-2 mm) topoli czarnej amerykańskiej (Populus deltoides Bartr. ex Marsh) i topoli czarnej (Populus nigra L.). Analizy wykonano na korzeniach pochodzących z dorosłych drzew rosnących bezpośrednio na terenach skażonych, a także na ukorzenionych sadzonkach wzrastających w warunkach semikontrolowanych na podłożach o wzrastającej zawartości gleb skażonych. Badania dotyczyły kumulacji poszczególnych metali ciężkich w korzeniu, sezonowej rytmiki zmian całkowitej zawartości cukrów niestrukturalnych rozpuszczalnych i skrobi, a także aktywności wybranych enzymów [inwertaz (IN), syntazy sacharozy (SuSy), heksokinazy (HK), fruktokinazy (FK) i dehydrogenaz, katalizujących przemiany cukrów. Analizowano również natężenie stresu oksydacyjnego (poprzez pomiar zawartości aldehydu malonowego, MDA) oraz zdolności korzeni do jego niwelowania antyoksydacyjnego, mierząc aktywność peroksydaz, w tym w szczególności askorbinianowej (APOX), katalazy (CAT), dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), peroksydazy gwajakolowej (GPOX) oraz reduktazy glutationowej (GR). Oba badane gatunki topoli wykazywały wysoki stopień akumulacji metali ciężkich w tkankach korzenia. Pod wpływem skażenia gleby metalami ciężkimi zaobserwowano wzmożoną degradację sacharozy i osłabienie aktywności enzymów glikolitycznych. Szczególnie istotne wydaje się włączenie energooszczędności drogidegradacji sacharozy, wykorzystującej SuSy, co może okazać się kluczowym dla topoli mechanizmem obronnym, w przypadku zaistnienia stresu metali ciężkich. Jednoczesnie wystąpił stres oksydacyjny, prowadzący do wzrostu aktywności SOD, peroksydaz oraz GR. Silnie upośledzona została aktywność CAT, jednak tylko w doświadczeniu terenowym. U sadzonek, w warunkach semikontrolowanych również aktywność i tego enzymu stymulowana była przez zwiększoną zawartość metli ciężkich w podłożu.

 

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

HR 01

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button