INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"Nazwa polska: BOŻODRZEW GRUCZOŁKOWATY alt
Nazwa angielska: TREE OF HEAVEN
Nazwa łacińska: Ailanthus altissima (Mill.) Swingle
Naturalne występowanie: północno-wschodnie Chiny
Wysokość: 20-30 m
Charakterystyka: Jest to szybko rosnące drzewo, często z odrostami korzeniowymi. Kora gładka, jasnoszara z podłużnymi, jasnymi prążkami. Pędy grube, żółtobrązowe, delikatnie omszone. Liście osiągają długość do 60 cm, a na pędach odroślowych nawet do 1 metra! Złożone są z 11-25 listków, które u nasady mają kilka tępych ząbków, każdy z gruczołkiem (stąd nazwa). Gruczołki te po roztarciu nieprzyjemnie pachną. Liście wiosną rozwijają się późno, bo dopiero w maju, i są początkowo czerwonawe, za to jesie-nią pozostają długo zielone i takie opadają po pierwszych przymrozkach. Kwiatostany zielonkawobiałe, długości do 20 cm, ukazują się w czerwcu i lipcu. Bożodrzew jest rośliną dwupienną, a więc występują okazy męskie i żeńskie. Owocem jest orzeszek otoczony wydłużonym skrzydełkiem, który przed dojrzeniem czerwienieje. Bożodrzew cechuje duża odporność na zanieczyszczenia powietrza, suszę i zasolenie gleby.
Ciekawostki: Gatunek ten znajduje się w uprawie od 1751 r. i jest sadzony w całej Europie. Świeża kora ma silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. W Chinach stosowana jest do leczenia biegunek oraz jako środek wymiotny.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button