INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: SOSNA WEJMUTKA alt
Nazwa angielska: EASTERN WHITE PINE
Nazwa łacińska: Pinus strobus L.
Naturalne występowanie: północno-wschodnie rejony Ameryki Północnej
Wysokość: zazwyczaj do 35-50 m
Charakterystyka: W ojczyźnie tworzy rozległe lasy. Korona jest stożkowata, luźno ugałęziona, u starszych drzew szeroka i nieregularna. Egzemplarze rosnące pojedynczo zachowują ugałęzienie do samej ziemi. Gałęzie boczne wyrastają z pnia pod kątem prostym i tworzą wyraźne piętra. Sosna pięcioigielna – po 5 igieł na krótkopędzie. Igły są cienkie, długie (5-12 cm), delikatne, sinozielone. Szyszki wąskie, długie i zwykle wygięte, osiągają długość do 15-20 cm. Zwisają na wierzchołkach bocznych gałęzi.
Ciekawostki: Po raz pierwszy sprowadzona została do Europy przez lorda Weymoutha w roku 1705 i na jego cześć otrzymała polską nazwę. Jest dość odporna na mrozy i zanieczyszczenie powietrza, dlatego dawniej w polskich lasach była jedną z najpopularniejszych sosen obcego pochodzenia. Jest jednak bardzo podatna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową, która jest przyczyną powstawania na pniu ran ociekających żywicą.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button