INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: URODLIN TRÓJŁATKOWY alt
Nazwa angielska: COMMON PAWPAW
Nazwa łacińska: Asimina triloba (L.) Dunal
Naturalne występowanie: południowo-wschodnie tereny Ameryki Północnej, najczęściej w dolinach rzek
Wysokość: w naturze do 12 m
Charakterystyka: Charakteryzuje się długimi (25 cm), podługowatojajowatymi liśćmi, przypominającymi nieco liście magnolii. Kwiaty, początkowo zielonkawe, zmieniają barwę w miarę rozkwitania aż do czerwonobrunatnej. Pojawiają się wraz z liśćmi. Zapylane są przez owady nocne. Owoce są walcowate, aromatyczne i osiągają długość do 15 cm. Dojrzewając, przybierają żółte zabarwienie, a przejrzałe są prawie czarne.
Ciekawostki: Indianie uprawiali urodlin jako drzewo owocowe i nazywali je "pawpaw". Do Kórnika urodlin trafił w postaci nasion w 1931 r. z Ogrodu Botanicznego w Padwie. Gatunek ten jest niezwykle rzadko spotykany w Polsce.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button