INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: EUKOMIA WIĄZOWATA alt
Nazwa angielska: EUCOMMIA
Nazwa łacińska: Eucommia ulmoides Oliv.
Naturalne występowanie: Środkowe Chiny
Wysokość: w ojczyźnie do 20 m, w Polsce do 8 m
Charakterystyka: Jest to niewysokie, dwupienne drzewo. Kwiaty drobne, wiatropylne, ukazują się przed rozwojem liści. Jajowate liście po rozdarciu wydzielają gutaperkę - nitkowatą, kleistą substancję podobną do kauczuku. Owocem jest oskrzydlony orzeszek, przypominający nieco skrzydlak wiązu. W warunkach Polski drzewo to często przemarza w surowe zimy.
Ciekawostki: W okresie plejstocenu zasięg tego gatunku był znacznie szerszy i sięgał aż po Europę. W Polsce odkryto kopalne szczątki m.in. na Śląsku. W Chinach eukomia ma bardzo szerokie zastosowanie fitoterapeutyczne jako jedno z najważniejszych ziół medycyny naturalnej. Wyciąg z kory i gałęzi używany jest jako środek wzmacniający oraz obniżający ciśnienie krwi.

 

 

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button