INSTYTUT DENDROLOGII

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Ścieżka "Drzewa Świata"

Nazwa polska: LIPA DROBNOLISTNA alt
Nazwa angielska: SMALL-LEAVED LIME
Nazwa łacińska: Tilia cordata Mill.
Naturalne występowanie: od zachodniej Europy po zachodnią Syberię
Wysokość: do 30 m
Charakterystyka: Drzewo o regularnej, szeroko jajowatej lub prawie kulistej koronie. Liście okrągławe, długości 3-6 cm, u nasady sercowate, od spodu sinozielone z kępkami rudawych włosków w kątach nerwów. Kwitnie w czerwcu i na początku lipca. Kwiaty drobne, żółtawobiałe, bardzo silnie pachnące, zebrane po 5-9 w kwiatostany. Owocem jest orzeszek o cienkiej, skórzastej łupinie ze słabo zaznaczonym żeberkowaniem.
Ciekawostki: Lipa drobnolistna jest długowiecznym, cennym, miododajnym drzewem. Jej miękkie drewno używane jest w tokarstwie i rzeźbiarstwie oraz do wyrobu instrumentów muzycznych. Charakteryzuje się dużą siłą odroślową i znosi przycinanie. Kwiaty lipy używa się do sporządzania wywaru pomocnego w czasie przeziębień i grypy. W pogańskich czasach lipa uchodziła za drzewo przyjaznych bóstw. Dawniej sadzono lipę w dniu narodzin dziecka, wierząc w tajemniczy związek między siłą życiową drzewa a losem dziecka. Nie wolno było jednak rozpocząć sadzenia, dopóki nie zabrzmiał pierwszy krzyk niemowlęcia.

 

 

alt

alt

alt

alt

     

Zmień kontrast

Dostosuj czcionkę

eu logo

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna

W ramach dotacji Powiatu Poznańskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, nasze Arboretum otrzymało środki na realizację projektu pt. Wyeksponowanie oryginalnych elementów zabytkowego ogrodu poprzez przebudowę odcinka alejek parkowych w Arboretum w Kórniku.

powiatpozn

Przedsięwzięcie pn.: "Doposażenie sal edukacyjnych Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w sprzęt i pomoce naukowe potrzebne do prowadzenia edukacji przyrodniczej i ekologicznej" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Zakup sprzętu i oprogramowania, materiałów i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych w działalności edukacyjnej Instytutu Dendrologii PAN oraz opracowanie i wydruk przewodników przyrodniczych dla dzieci.

WFOSüGW Nowe logo peéna nazwa KOLOR

OZwRCIN extended colour RGB

Repozytorium Cyfrowe ID PAN

facebook idpan button