W naszym Arboretum rośnie wiele interesujących gatunków drzew i krzewów, często bardzo rzadkich. O jednym z nich – czwórczaku orzechowym – pisze na łamach „Kórniczanina” (13/2020) dr Barbara Bujarska-Borkowska z Pracowni Biologii Rozmnażania i Genetyki Populacyjnej. Kiedy torreja trafiła do Kórnika? Jakie są wymagania ekologiczne gatunku? Jak pielęgnować torreję w naszym ogrodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w opublikowanym artykule.
dr Barbara Bujarska-Borkowska (1980 rok)
Z datą opublikowania tego artykułu zbiega się zakończenie pracy Pani dr Barbary Bujarskiej-Borkowskiej w naszym Instytucie w związku z Jej przejściem na emeryturę. Pani Doktor rozpoczęła pracę w Instytucie Dendrologii PAN 15 maja 1981 roku w Pracowni Biologii Nasion, kierowanej przez śp. prof. dr. hab. Bolesława Suszkę, na stanowisku młodszego dokumentalisty. Całe swoje zawodowe życie związała z badaniami obejmującymi biologię nasion, będąc zaangażowaną w liczne badania statutowe oraz w realizację projektów badawczych zlecanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Praktyczna wiedza Pani Doktor zawsze była wysoko ceniona zarówno w Instytucie, jak i przez praktyków – leśników i ogrodników.
W imieniu pracowników Instytutu Dendrologii PAN, a także własnym, gorąco dziękuję Pani Doktor za istotny wkład w rozwój naukowy naszej jednostki, a także za godną podziwu i naśladowania koleżeńską postawę w pracy i poza nią. Pani Doktor – życzymy Pani zdrowia, wielu powodów do radości i uśmiechu, prosząc o dalsze wspieranie naszego Instytutu.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu