Wybierz swój język

las

las

`

Instytut Dendrologii
Polskiej Akademii Nauk

kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki biologiczne

kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki leśne

NASZE PUBLIKACJE

https://www.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista

https://new.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista

More In Nasze publikacje  

WYDARZENIA

baner

 

 

  

 

 

   Zamoyski2024 pl

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
BIULETYN

NAUKA

DENDROBIOLOGY
 
 
 
 
More In vol. 93  
 
 
 
 

WSPÓŁPRACA

logo PAN

logo LP

logo FZK

logo PTL

logo Kórnik

logo PP

NCN logo

 
 
 
 

Doc. Henryk Chylarecki urodził się 21 grudnia 1919 r. w Bydgoszczy. W 1938 r. ukończył Gimnazjum Klasyczne im. Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy. Po zakończeniu wojny podjął studia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Już w czasie studiów rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Botaniki kierowanym przez prof. Konstantego Steckiego, specjalizując się w dendrologii. Po uzyskaniu absolutorium w 1949 r. pracował w urządzaniu lasu na terenie ówczesnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i Gorzowie, a także w Stacji Bioekologicznej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Ludwikowie. Równocześnie na zlecenie Okręgowego Zarządu PGR w Szczecinie zarządzał Arboretum w Przelewicach, gdzie wykonał kompletną inwentaryzację tego cennego obiektu dendrologicznego. W 1951 r. zdał egzamin inżynierski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując dyplom inżyniera leśnictwa oraz magistra nauk agrotechnicznych.

 

W latach 1951-1954, na mocy nakazu pracy był zatrudniony w Lasach Państwowych: najpierw w nadleśnictwie wzorcowym Przyborów (Rejon Lasów Państwowych w Kożuchowie), a następnie w nadleśnictwach Wierzchlas i Ruda (Bydgoski Okręg Lasów Państwowych w Toruniu). W 1954 r. został zatrudniony w ówczesnym Zakładzie Dendrologii i Pomologii PAN w Kórniku. Doktorat nauk rolniczych uzyskał w 1962 r. w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie na podstawie rozprawy pt. "Studia nad rozwojem niektórych gatunków przeorzecha (Carya Nutt.) uprawianych w Polsce", napisanej pod kierownictwem prof. Stefana Kownasa. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk leśnych uzyskał w Akademii Rolniczej w Poznaniu w 1981 roku na podstawie rozprawy pt. "Badania nad rytmiką wzrostu i rozmnażania daglezji zielonej (Pseudotsuga taxifolia Britt.) w różnych warunkach siedliskowych w Polsce".

W swej pracy naukowej zajmował się głównie przydatnością gospodarczą obcych gatunków drzew uprawianych w Polsce, ich dynamiką rozwojową w warunkach środowiska leśnego w Polsce oraz selekcją obcych gatunków drzew i krzewów pod kątem mrozoodporności. Opracował także rejonizację klimatyczną uprawy obcych gatunków w Polsce, proponując ich dobory dla środowisk zanieczyszczonych i zurbanizowanych.

Opublikował kilkadziesiąt rozpraw, artykułów naukowych i popularnonaukowych, wykonał też wiele ekspertyz i projektów rewaloryzacji różnych obiektów parkowych w Polsce.

Organizował i przez 30 lat kierował muzeum dendrologicznym w Instytucie Dendrologii PAN, gromadząc m.in. unikalne kolekcje próbek drewna. Przez kilkadziesiąt lat nieprzerwanie sprawował opiekę naukową nad arboretum w Przelewicach, przyczyniając się w decydującym stopniu do przywrócenia mu pełnej świetności. Z dniem 30 listopada 1987 r. przeszedł na emeryturę, jednak nadal pracował na etacie docenta w wymiarze połowy etatu do 31 marca 1990 r.

Od czasów gimnazjalnych Jego życiową pasją było malarstwo i grafika. Na emeryturze wrócił do malarstwa pastelowego, a swoje dzieła z różnych okresów życia zaprezentował na wystawie w Muzeum Dendrologicznym Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku w 2011 roku.

Był człowiekiem wielkiej klasy, szlachetnym i niezwykle uprzejmym, zawsze chętnym do wymiany poglądów i pomocy młodszym kolegom. Takim będziemy Go pamiętać!

Pogrzeb śp. Doc. dra hab. Henryka Chylareckiego odbył się 18 sierpnia br. na cmentarzu parafialnym w Kórniku.

Dyrekcja i pracownicy

Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku