ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Wycieczka, podczas której przewodnik opowiada o historii parku, głównych założeniach i najciekawszych roślinach. Spacer trwa zazwyczaj od godziny do dwóch. Możliwe jest również dłuższe zwiedzanie – ustalane telefonicznie. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (tel. 613 072 423 lub
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE
Arboretum można zwiedzać indywidualnie. W kasie biletowej możliwe do nabycia są: przewodnik, broszury i foldery informacyjne. W Arboretum znajdują się tablice opisowe roślin, tablice dydaktyczne (na polanie edukacyjnej), jak również plansze opisujące historię ogrodu. Jest tu również plac zabaw oraz polany piknikowe. To wspaniałe miejsce na wypoczynek na łonie natury dla całej rodziny.
Nauczycielom i opiekunom, którzy chcieliby sami zorganizować lekcje czy zajęcia w naszym Arboretum, polecamy skorzystanie ze ścieżek edukacyjnych „Cisowe komnaty” oraz „Drzewa Świata”. Można samemu opracować karty pracy i scenariusze lekcji terenowych bazując na dostępnych w Arboretum materiałach lub przygotować zajęcia korzystając z interaktywnej wersji ścieżki „Drzewa Świata” (https://www.idpan.poznan.pl/pl/edukacja-i-turystyka/sciezki-edukacyjne/sciezka-drzewa-swiata), zawierającej mapę i treść tablic, jakie znajdziemy również w terenie.
ZWIEDZANIE Z GRĄ TERENOWĄ
ZWIEDZANIE Z GRĄ TERENOWĄ
1. Quest
Zwiedzanie z wykorzystaniem gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy to doskonała zabawa dla całej rodziny, odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Trasa gry prowadzi przez najciekawsze zakątki Arboretum, wymaga od zwiedzającego czytania tablic i szukania wskazówek w terenie, ale co najważniejsze – zajmuje i bawi. To idealne rozwiązanie dla osób preferujących aktywne zwiedzanie.
Aby zagrać, wystarczy wydrukować ulotkę ze strony: https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/wielkopolskie-questyarboretum-w-korniku/ lub pobrać ją w kasie Arboretum i można rozpocząć swą dendrologiczną przygodę. Podczas gry uczestnicy wędrują po ogrodzie rozwiązując zagadki z rymowanej opowieści, podpowiadającej kolejne kroki i wskazującej ścieżki, którymi należy podążać. Po rozwiązaniu zagadek znajdujemy na końcu wycieczki tajemniczy skarb i dołączamy do grupy zdobywców, chłonąc przy okazji wiele informacji o roślinach i historii parku. Gra zajmuje uczestnikom zazwyczaj około 45 minut. Można ją przejść indywidualnie (każdy ze swoją ulotką) lub grupowo (np. podczas wycieczki szkolnej można podzielić grupę na mniejsze, 3-5 osobowe zespoły). Niewątpliwym atutem tej formy aktywnego zwiedzania jest fakt, iż gra nie wymaga osoby prowadzącej ani rezerwacji oraz można z niej skorzystać o dowolnej porze (w godzinach otwarcia Arboretum). Wymaga jednak koncentracji i uważnego czytania tekstu, dlatego dzieciom, którym czytanie sprawia jeszcze trudność, należy pomóc.
2. Wielka przygoda w Wielkopolskich Ogrodach
Drugą grą dostępną w kórnickim Arboretum jest gra „Wielka Przygoda w Wielkopolskich Ogrodach”. Gra jest wspólnym przedsięwzięciem siedmiu ogrodów botanicznych z terenu Wielkopolski.
Jej celem jest zachęcenie uczestnika do odwiedzenia wszystkich wielkopolskich ogrodów i do poszukania w nich odpowiedzi na zagadki znajdujące się na karcie gry. Odpowiedzi wpisane w pola na karcie gry pozwolą odkryć hasło. Ponadto w każdym z ogrodów ukryta została pieczątka, którą można przybić na pamiątkę w przeznaczonym na to miejscu na karcie gry. Karty gry można pobrać na miejscu w danym ogrodzie lub wydrukować plik do pobrania
Gra skierowana jest przede wszystkim do rodzin, jest doskonałą formą wspólnego spędzania czasu i motywuje do aktywnego wypoczynku. Uczestnik sam decyduje o terminie i kolejności odwiedzania każdego z ogrodów.
Obie gry są bezpłatne, nie wymagają wcześniejszej rezerwacji.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE - ZIELONE LEKCJE
ZIELONE LEKCJE
Zapraszamy Państwa do udziału w zielonych lekcjach organizowanych w Arboretum Kórnickim. Oferta skierowana jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a zakres wiedzy dopasowany odpowiednio do wymienionych grup wiekowych. Lekcje pozwolą na lepsze wykorzystanie czasu spędzonego w naszym Arboretum oraz na rozszerzenie i utrwalenie wiedzy zdobytej na zajęciach z przyrody i biologii. Atrakcyjne narzędzia i metody nauczania sprawią, że nauka będzie łatwa i przyjemna.
Zielona lekcja jest połączeniem zwiedzania arboretum oraz lekcji terenowej. Podczas spaceru po parku omawiamy wybrane zagadnienia, a uczestnicy uzupełniają karty pracy. Na koniec lekcji grupa otrzymuje drobny, edukacyjny upominek.
Lista tematów:
- Przyroda budzi się do życia – wiosna w Arboretum.
- W żółtych płomieniach liści – jesień w Arboretum.
- Barwne życie drzew i krzewów – kwitnienie.
- Dzieci – z kapusty, a kapusta? Rozmnażanie roślin.
- W naturze nic nie ginie – obieg materii w ekosystemie.
- Rośliny z mojej okolicy – rozpoznawanie krajowych gatunków drzew i krzewów.
- Morfologia drzew i krzewów.
- Stoimy na straży – ochrona gatunkowa roślin.
Istnieje również możliwość zorganizowania lekcji „na życzenie”, której temat i zakres jest ustalany indywidualnie. Lekcję należy zgłosić z większym wyprzedzeniem.
Lekcje organizowane są w grupach od 10 do 25 osób.
Informacje i zapisy: Katarzyna Broniewska, Maja Michalak
Tel. 613 072 423 (w godzinach 7.00-15.00)
E-mail:
Koszt: Patrz zakładka Cennik
- W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (10 osób) należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.
- Grupy liczniejsze niż 25 osób będą dzielone (koszt nie ulega zmianie).
- W celu zarezerwowania lekcji należy umówić się telefonicznie lub mailowo.
- Za przestrzeganie regulaminu i zachowanie się grup szkolnych odpowiada nauczyciel/opiekun.
- Jeśli uczestnicy zielonych lekcji dopuszczą się rażącego złamania zasad Regulaminu Arboretum, prowadzący ma prawo przerwać zajęcia bez zwrotu kosztów.
- Osoba prowadząca czeka na spóźniającą się grupę nie dłużej niż 15 min., dlatego o wszelkich zmianach należy informować wcześniej telefonicznie. Spóźnienie może spowodować skrócenie lekcji o czas spóźnienia (bez zmiany kosztów).
- Rezerwacja lekcji oznacza akceptację Regulaminu Arboretum.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE - WARSZTATY
WARSZTATY
Zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach edukacyjnych organizowanych w Arboretum Kórnickim. Oferta skierowana jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a zakres wiedzy dopasowany odpowiednio do wymienionych grup wiekowych. Zajęcia pozwolą na rozszerzenie i utrwalenie wiedzy o roślinach, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i ciekawe spędzanie czasu.
Warsztaty mają formę zajęć edukacyjnych lub plastyczno-edukacyjnych prowadzonych w sali dydaktycznej połączonych z zajęciami terenowymi. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymują drobny, edukacyjny upominek.
Zajęcia plastyczno-edukacyjne
Warsztaty w tej formie składają się z części terenowej (podczas której uczestnicy zbierają materiał roślinny zwiedzając ogród, ucząc się rozpoznawania roślin i odróżniania roślin trujących) oraz z części w sali edukacyjnej (gdzie uczestnicy z zebranego materiału oraz innych elementów wykonują np. kartki, ozdoby okolicznościowe, zakładki do książek itp.).
Tematyka zajęć zależna jest od pory roku i ustalana indywidualnie.
Zajęcia edukacyjne
Warsztaty w tej formie składają się z części terenowej (podczas której uczestnicy poznają rośliny, zbierają materiał do lekcji zwiedzając jednocześnie ogród) oraz z części w sali edukacyjnej (gdzie uczestnicy pracują m.in z użyciem mikroskopów i wypełniają karty pracy).
Lista tematów:
1. Przyroda budzi się do życia – wiosna w Arboretum
2. W żółtych płomieniach liści – jesień w Arboretum.
3. Barwne życie drzew i krzewów – kwitnienie.
4. Dzieci – z kapusty, a kapusta? Rozmnażanie roślin.
5. Rośliny z mojej okolicy – rozpoznawanie krajowych gatunków drzew i krzewów.
6. Morfologia liścia.
Zajęcia organizowane są w grupach od 10 do 25 osób.
Informacje i zapisy: Katarzyna Broniewska, Maja Michalak
Tel. 613 072 423 (w godzinach 7.00-15.00)
E-mail:
Koszt: Patrz zakładka Cennik
Czas trwania waha się od 2 do 3 godzin, zależnie od wieku uczestników i rodzaju zajęć i jest ustalany indywidualnie – telefonicznie.
W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (10 osób) należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.
Grupy liczniejsze niż 25 osób będą dzielone (koszt nie ulega zmianie).
W celu zarezerwowania zajęć należy umówić się telefonicznie lub mailowo.
Jeśli uczestnicy warsztatów dopuszczą się rażącego złamania zasad Regulaminu Arboretum, prowadzący ma prawo przerwać zajęcia bez zwrotu kosztów.
Osoba prowadząca czeka na spóźniającą się grupę nie dłużej niż 15 min., dlatego o wszelkich zmianach należy informować wcześniej telefonicznie. Spóźnienie może spowodować skrócenie zajęć o czas spóźnienia (bez zmiany kosztów).
Rezerwacja zajęć oznacza akceptację Regulaminu Arboretum.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE - SENIOR KLASA
SENIOR KLASA
Zapraszamy Państwa do udziału w zajęciach edukacyjnych pod hasłem Senior Klasa, organizowanych w Arboretum Kórnickim. Oferta skierowana jest do osób starszych chcących poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą (zapraszamy m.in. Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku). Zajęcia pozwolą na rozszerzenie i utrwalenie wiedzy o roślinach, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i ciekawe spędzanie czasu.
Spotkania mają formę zajęć terenowych podczas których z użyciem żywego materiału omawiamy wybrane zagadnienie. Uczestnicy otrzymują materiały informacyjne oraz drobną "dendropamiątkę" z Arboretum.
Zajęcia organizowane są w grupach od 15 do 35 osób.
Informacje i zapisy: Katarzyna Broniewska, Maja Michalak
Tel. 613 072 423 (w godzinach 7.00-15.00)
E-mail:
Koszt: Patrz zakładka Cennik
W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (15 osób) należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.
Grupy liczniejsze niż 35 osób będą dzielone (koszt nie ulega zmianie).
W celu zarezerwowania zajęć należy umówić się telefonicznie lub mailowo.
Jeśli uczestnicy zajęć dopuszczą się rażącego złamania zasad Regulaminu Arboretum, prowadzący ma prawo przerwać zajęcia bez zwrotu kosztów.
Osoba prowadząca czeka na spóźniającą się grupę nie dłużej niż 15 min., dlatego o wszelkich zmianach należy informować wcześniej telefonicznie. Spóźnienie może spowodować skrócenie zajęć o czas spóźnienia (bez zmiany kosztów).
Rezerwacja lekcji oznacza akceptację Regulaminu Arboretum.
ZWIEDZANIE Z AUDIOPRZEWODNIKIEM
ZWIEDZANIE Z AUDIOPRZEWODNIKIEM
W aplikacji dostępna jest opcja dla dorosłych oraz dla dzieci (tzw. wersja rodzinna).
Wersja klasyczna
Opcja zwiedzania z audioprzewodnikiem powstała z myślą o wszystkich zwiedzających, zarówno o osobach odwiedzających nasze Arboretum indywidualnie, jak i w grupach. Jest to forma zwiedzania dla osób ceniących sobie swobodę oraz indywidualizm – trasę spaceru oraz rośliny i miejsca, o których chcemy dowiedzieć się więcej, wybieramy sami.
Audioprzewodnik ma postać aplikacji na telefon, w której znajdują się nagrania opisów wybranych roślin. W Arboretum, przy poszczególnych roślinach, umieszczone są tabliczki z symbolem słuchawek i numerem odpowiadającym nagraniom z audioprzewodnika. Nagrania z tej wersji przewodnika możemy odtwarzać również poza ogrodem.
Wersja rodzinna
Przeznaczona jest dla młodszych odbiorców. Przy poznawaniu różnych gatunków roślin dzieciom towarzyszą między innymi postacie z historii ogrodu. Podczas zwiedzania odbiorcy poruszają się po wyznaczonej trasie i rozwiązują zagadki.
SPACERY TEMATYCZNE
SPACERY TEMATYCZNE
"Spacer z dendrologiem"
Kim jest dendrolog? W najprostszych słowach to specjalista od drzew.
Ta forma zwiedzania dedykowana jest najmłodszym, którzy są ciekawi świata i otaczającej nas przyrody. Prowadzący zajęcia dendrolog opowiada o świecie drzew prowadząc przez Arboretum i jego najciekawsze o danej porze roku zakątki. Jest to wspaniała lekcja przyrody w przyjemniej dla dzieci formie spaceru z poszukiwaniem przyrodniczych ciekawostek.
Termin: od kwietnia do października
Wymagana jest rezerwacja (tel. 613 072 423 lub
W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (15 osób), należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.
„Spacer z głową w magnoliach”
Spacer poświęcony włącznie magnoliom. Przewodnik opowie o historii kórnickich magnolii, ich uprawie oraz zaprezentuje najciekawsze gatunki i odmiany z kolekcji. Spacer trwa zazwyczaj około półtorej godziny, skierowany jest do osób dorosłych. Możliwe jest również krótsze zwiedzanie – ustalane telefonicznie.
Termin: od połowy kwietnia do połowy maja (w zależności od kwitnienia magnolii)
Wymagana jest rezerwacja (tel. 613 072 423 lub
W przypadku grupy liczącej mniej niż wymagane minimum (15 osób), należy uiścić opłatę odpowiadającą minimalnej liczbie uczestników.
PODCHODY
PRZYRODNICZE PODCHODY W ARBORETUM - edukacyjna gra terenowa
„Przyrodnicze podchody” to gra terenowa w Arboretum łącząca zabawę i edukację przyrodniczą. Uczestnicy poszukują na trasie skrytek z zagadkami, za rozwiązanie których otrzymują od prowadzącego zajęcia elementy układanki. Zadaniem uczestników jest zebranie wszystkich elementów i ułożenie z nich hasła.
Gra przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych klas 1 - 5, w grupach zorganizowanych i trwa około 45 minut.
Termin: dowolny, wymagana jest rezerwacja (tel. 613 072 423 lub