Zmarł dr Tomasz Bojarczuk
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 821
Z wielką przykrością i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana dr. Tomasza Bojarczuka.
Pan Doktor Tomasz Bojarczuk zmarł 22 lipca 2023 roku.
(Fot. arch. ID PAN)
Pan Doktor Tomasz Bojarczuk urodził się 15 sierpnia 1942 roku w Sierakowiźnie. W latach 1960-1965 studiował na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu.
Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Dendrologii PAN. Prace w Instytucie – w Zakładzie Dendrologii i Arboretum Kórnickim Polskiej Akademii Nauk – rozpoczął 1 listopada 1965 roku. Od początku swojej działalności naukowej zajmował się introdukcją i aklimatyzacją drzew i krzewów oraz wegetatywnym rozmnażaniem tych roślin. W wyniku realizowanych badań 18 grudnia 1976 roku uzyskał stopnień doktora nauk rolniczych nadany przez Radę Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej na podstawie pracy pt. „Ukorzenianie sadzonek zielnych topoli z sekcji Leuce przy użyciu związków chemicznych”, której promotorem był prof. Władysław Bugała.
W latach 1977-2008 był kierownikiem Arboretum Instytutu Dendrologii PAN. Swoją działalnością naukową i organizacyjną przyczynił się do rozwoju naszego Instytutu. Dr Tomasz Bojarczuk był autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznych ekspertyz i opinii dendrologicznych. Ponadto, był autorem lub współautorem opisów wyselekcjonowanych w naszym Arboretum drzew i krzewów, wprowadził do uprawy w Polsce nowe taksony. Zapoczątkował tworzenie nowych kolekcji azalii i różaneczników, jak również nieustannie rozwijał inne, w tym kolekcję lilaków (aktualnie jest to Kolekcja Narodowa).
Był członkiem Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego, następnie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Za swoją działalność naukową został uhonorowany Laurem Honorowym przez Związek Szkółkarzy Polskich (2007 r.) oraz Złotą Oznaką Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (2022 r.).
W osobie Pana Doktora Instytut stracił nie tylko wieloletniego pracownika, ale i oddanego Arboretum popularyzatora wiedzy i nauczyciela.
Rodzinie i Bliskim Pana Doktora, w imieniu pogrążonych w smutku pracowników Instytutu Dendrologii PAN oraz własnym, składam wyrazy głębokiego współczucia.
Emilia Pers-Kamczyc
Zastępca Dyrektora Instytutu
Msza św. żałobna odbędzie się w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ulicy Nowiny 1 w Poznaniu, 27 lipca 2023 r. o godz. 12:00.
Uroczystość pogrzebowa Pana Doktora Tomasza Bojarczuka odbędzie się po Mszy św. na cmentarzu parafialnym, ul. Nowina 1 w Poznaniu.
Webinarium dotyczące odtwarzania ekosystemów leśnych
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 536
Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium dotyczącym odtwarzania ekosystemów leśnych, mającym na celu dyskusję i wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami zainteresowanymi przywracaniem środowiska przyrodniczego. Spotkanie stworzy platformę wymiany doświadczeń z terenu całego kraju z zespołem projektu SUPERB, mającym na celu integrację wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie odtwarzania ekosystemów.
Link do rejestracji: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezoCnpoAqk9ZGADMTLa4m-NUZ0om_7mzEwuhHXENbINrooCA/viewform
dr hab. inż. Marcin K. Dyderski, prof. ID PAN
Nagroda dla mgr. Quadriego A. Anibaby
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 531
mgr Quadri A. Anibaba (Fot. Andrzej M. Jagodziński)
Nasz doktorant – mgr Quadri Agbolade Anibaba z Zakładu Ekologii – został laureatem II edycji konkursu Komitetu Biologii Organizmalnej Polskiej Akademii Nauk na najlepszy debiut naukowy w zakresie biologii organizmu. Wręczenie dyplomu odbyło się 25 kwietnia br. w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Staszica w Warszawie podczas IX zebrania plenarnego Komitetu, w trakcie którego laureat wygłosił wykład pt. „Predicted range shifts of invasive giant hogweed (Heracleum mantegazzianum) in Europe”. Artykuł naukowy wyróżniony przez Komitet Biologii Organizmalnej PAN opublikowany został w czasopiśmie Science of the Total Environment (2022; 825: 154053). Serdecznie gratulujemy!
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
Różnorodność biologiczna w czterech odsłonach
- Szczegóły
- Autor: Wiesław Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 484
O znaczeniu różnorodności biologicznej nie trzeba nikogo przekonywać. To skarb. Tak jak wiedzę o większości skarbów trzymamy w tajemnicy, tak o tym skarbie należy mówić głośno. I o tym skarbie przygotowaliśmy serię filmów pod wspólnym tytułem „Różnorodność biologiczna”. Obejmuje ona cztery odcinki: „Pochodzenie”, „Lasy”, „Łąki” oraz „Miasto”.
Filmy te wyemitowane zostały po raz pierwszy w dniach 1-8 grudnia 2022 r. w TVP3 Poznań, każdy z nich dwukrotnie. W sumie, wg danych TVP3 Poznań, obejrzało je wówczas ponad 141 tys. widzów.
Cykl filmów powstał dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz przy wsparciu Fundacji Zakłady Kórnickie i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Za przygotowanie scenariusza i reżyserię odpowiadał Pan Janusz Sidor. W przygotowanie filmów zaangażowany był także nasz Instytut.
Aktualnie trwa ponowna emisja filmów w TVP3 Poznań (soboty, godz. 19:40) wg planu:
- 01.03.2023 – „Różnorodność biologiczna – Pochodzenie”,
- 18.03.2023 – „Różnorodność biologiczna – Lasy”,
- 25.03.2023 – „Różnorodność biologiczna – Łąki”,
- 01.04.2023 – „Różnorodność biologiczna – Miasto”.
Zachęcamy do obejrzenia filmów w TVP3 Poznań. Po każdej emisji odpowiedni odcinek zamieścimy na naszym serwisie YouTube.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
Dwa razy A+!
- Szczegóły
- Autor: Wiesław Płócieniak
- Kategoria: Wiadomości archiwalne
- Odsłon: 525
Z wielką satysfakcją informuję, iż Minister Edukacji i Nauki – Pan prof. Przemysław Czarnek – zakończył analizę wniosku Dyrekcji Instytutu Dendrologii PAN o ponowne rozpatrzenie przedłożonej dokumentacji w sprawie przyznania Instytutowi kategorii naukowej w dyscyplinie nauki biologiczne. Pan Minister uznał za zasadne nasze argumenty wskazane we wniosku.
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z 16 lutego 2023 roku przyznano naszemu Instytutowi kategorię naukową A+ w dyscyplinie nauki biologiczne. Oznacza to, że obie dyscypliny naukowe, w ramach których prowadzimy badania w Instytucie – nauki leśne i nauki biologiczne – uzyskały najwyższe oceny w ramach ewaluacji jakości działalności naukowej obejmującej lata 2017-2021, a w efekcie każda z dyscyplin uzyskała kategorię naukową A+.
Andrzej M. Jagodziński
Dyrektor Instytutu
Strona 1 z 2