I. Rodzaj stanowiska: doktorant
II. Limit miejsc: 1
III. Dyscyplina naukowa: nauki leśne
IV. Termin przyjmowania zgłoszeń: 31.01.2025 r.
V. Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji znajdują się na stronie: https://www.idpan.poznan.pl/pl/rekrutacja-bip/konkursy-na-doktoranta-psd-pan oraz https://psd-ipan.ichb.pl/#rekrutacja
VI. Tematyka badawcza: Zmienność wewnątrzgatunkowa cech funkcjonalnych leśnych roślin zielnych: źródła i konsekwencje
VII. Kierownik projektu/miejsce wykonania pracy: prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński, Zakład Ekologii
VIII. Opis projektu:
Jednym z najbardziej obiecujących narzędzi służących przewidywaniu przyszłych zmian ekosystemów są cechy funkcjonalne, czyli morfologiczne, fizjologiczne i fenologiczne cechy gatunków, które wpływają na wzrost, rozmnażanie i przetrwanie danych osobników i populacji. W ramach projektu badawczego chcemy zgłębić zagadnienie dotyczące wewnątrzgatunkowej zmienności cech (ITV, ang. intraspecific trait variability) gatunków leśnych roślin zielnych. Ta grupa gatunków, choć ma kluczowe znaczenie m.in. dla krążenia makro- i mikroelementów w ekosystemach leśnych, pozostaje słabo zbadana. ITV pozwala natomiast na lepsze rozpoznanie zdolności adaptacyjnych gatunków, które w znacznym stopniu będą determinować ich odpowiedź na zachodzące w środowisku zmiany. Dwa główne cele projektu to dostarczenie brakujących danych dotyczących cech funkcjonalnych oraz zbadanie źródeł i konsekwencji mniej dotąd zgłębionej ITV. W trakcie badań przetestujemy następujące hipotezy:
1. Rozmiar ITV zależy w sposób proporcjonalny od skali przestrzennej, w której ITV jest analizowana.
2. Czynniki związane z klimatem oraz z konkurencją wpływają na ITV w podobnym stopniu.
3. ITV gatunków młodszych ewolucyjnie jest wyższe niż w przypadku gatunków starszych ewolucyjnie, co wskazuje na znaczny wpływ filogenezy na ITV badanych gatunków.
4. ITV badanych gatunków wpływa na ich funkcjonowanie (kiełkowanie, dekompozycję oraz produkcję biomasy), jednocześnie determinując funkcjonowanie całego ekosystemu.
5. Zwiększenie rozmiaru próby w celu wykazania pełnego rozmiaru ITV poszerzy znany obecnie zakres wartości poszczególnych cech oraz doprowadzi do wykazania większej zmienności tych cech oraz do zmian w obecnie wykorzystywanych w fitocenologii średnich wartości cech.
6. Zakres ITV będzie różnić się pomiędzy badanymi cechami.
Skupimy się na pomiarach sześciu cech funkcjonalnych. Będą to wysokość, powierzchnia liści, zawartość azotu w liściach, masa nasion, specyficzna powierzchnia liści
oraz specyficzna gęstość łodygi. W ramach badania źródeł ITV zaplanowaliśmy sprawdzenie jak ITV jest modyfikowane przez sezon wegetacyjny, wystawę stoku, wysokość n.p.m., dostępność światła, historię ewolucyjną, kontynentalność klimatu, interakcje wewnątrz- i międzysiedliskowe oraz przez konkurencję wewnątrzgatunkową. W ramach badań konsekwencji ITV planujemy określić jej wpływ na dekompozycję, produkcję biomasy oraz na kiełkowanie nasion. Porównamy wpływ poszczególnych czynników na ITV oraz określimy, jakie konsekwencje niesie zmienność poszczególnych cech dla funkcjonowania ekosystemu. Ważnym rezultatem naszego projektu będzie obszerna baza cech funkcjonalnych ponad stu gatunków leśnych roślin zielnych.
Do zadań doktoranta/tki należeć będzie: wybór znacznej części powierzchni badawczych, zbiór materiału roślinnego, pomiary cech funkcjonalnych badanych gatunków, analiza dotycząca źródeł zmienności cech roślin oraz ich wpływu na funkcjonowanie ekosystemów leśnych. Podczas realizacji projektu doktorant/ka pozna zróżnicowane narzędzia z zakresu ekologii funkcjonalnej. Nauczy się wyznaczać powierzchnie badawcze oraz opisywać je w sposób usystematyzowany, identyfikować gatunki występujące w lasach klimatu umiarkowanego, pobierać i analizować materiał roślinny, dokonywać pomiarów cech funkcjonalnych. Doktorant/ka poszerzy umiejętności
z zakresu analizy danych, w tym pozna zagadnienia dotyczące analiz filogenetycznych.
Na etapie analizy zebranych danych doktorant/ka opracuje modele, które pozwolą sprawdzić, jak poszczególne czynniki środowiskowe wpływają na ITV, oraz jak ITV kształtuje funkcjonowanie ekosystemów leśnych. Wyniki tych badań planujemy opublikować w najlepszych międzynarodowych czasopismach z zakresu ekologii funkcjonalnej, ekologii lasu oraz biologii roślin. Wyniki chcielibyśmy rozpowszechniać również na kluczowych konferencjach naukowych z zakresu ekologii. Podczas projektu zakładamy udział doktoranta/tki, w co najmniej dwóch międzynarodowych konferencjach naukowych.
W trakcie realizacji projektu oferujemy współpracę z zespołem badawczym o szerokich zainteresowaniach dotyczących m.in. ekologii roślin oraz obiegu pierwiastków
w ekosystemie. Dołączenie do naszego zespołu pozwoli zaangażować się w szeroko zakrojone badania, których celem jest zrozumienie funkcjonowania ekosystemów leśnych, również w warunkach zmian klimatycznych. Zapewniamy możliwość wymiany myśli i rozwoju naukowego w dynamicznym, wciąż rozwijającym się zespole badawczym, o dużym doświadczeniu w publikowaniu w najbardziej uznanych czasopismach naukowych.
IX. Dodatkowe informacje:
1. Badania oraz praca doktorska będą prowadzone w ramach projektu: Zmienność wewnątrzgatunkowa cech funkcjonalnych leśnych roślin zielnych: źródła i konsekwencje (2020/39/B/NZ8/03296, Narodowe Centrum Nauki).
2. Doktorant otrzyma stypendium doktoranckie w wysokości ok. 4180 zł brutto (ok. 3789,00 zł netto) miesięcznie przez cały okres realizacji pracy doktorskiej, tj. 48 miesięcy.
3. Doktorant będzie miał pokryte koszty ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300, 303 i 730).
X. Wymagania stawiane kandydatom:
1. Tytuł zawodowy magistra w dyscyplinie nauki biologiczne, nauki leśne, nauki o Ziemi i środowisku lub pokrewnych lub spełnienie warunków wskazanych w art. 186 ust 2. Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
2. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, pozwalająca na przygotowywanie prac naukowych, oraz wystąpienia na międzynarodowych konferencjach.
3. Gotowość do prowadzenia badań terenowych w ciągu całego roku oraz doświadczenie w prowadzeniu badań terenowych.
4. Umiejętność rozpoznawania podstawowych gatunków roślin występujących w ekosystemach leśnych Polski.
5. Doświadczenie w prowadzeniu prac naukowych z zakresu biologii i ekologii roślin, udokumentowane wcześniejszą aktywnością naukową (np. konferencje lub publikacje).
6. Podstawowe umiejętności z zakresu analizy danych przy użyciu oprogramowania statystycznego (preferowana podstawowa znajomość programu R lub innych języków open-source).
7. Dodatkowymi atutami będzie znajomość specjalistycznych pakietów do analiz roślinności (vegan, FD, ade4), znajomość zaawansowanych metod statystycznych (modele mieszane, uczenie maszynowe) oraz prawo jazdy kat. B.
XI. Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego oraz oświadczenie o zapoznaniu
się z regulaminem rekrutacji do PSD IPAN – obowiązujący formularz wniosku zamieszczony jest na stronie http://www.idpan.poznan.pl/index.php/poznaska-szkola-doktorska/dokumenty-dla-kandydatow-i-doktorantow.
2. Odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów bądź zaświadczenia o ich ukończeniu (w przypadku dyplomów wydanych przez uczelnie zagraniczne, dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt. 2 lub art. 327 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.), dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała; w przypadku, gdy kandydat nie dysponuje ww. dokumentami, ma obowiązek dostarczyć je przed przyjęciem do PSD IPAN).
Dodatkowe informacje o dyplomach zagranicznych dostępne są na stronie: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-doktoranckie-i-otwieranie-przewodow-doktorskich
3. Życiorys naukowy zawierający przebieg dotychczasowego wykształcenia i zatrudnienia, informacje o zaangażowaniu w działalność naukową (członkostwo w kołach naukowych, udział w konferencjach, odbyte staże i szkolenia, uzyskane nagrody i wyróżnienia) i listę publikacji.
4. List motywacyjny zawierający krótki opis zainteresowań i osiągnięć naukowych wraz z uzasadnieniem zamiaru podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej.
5. Certyfikaty lub inne dokumenty świadczące o stopniu znajomości języka angielskiego, jeżeli kandydat nimi dysponuje.
6. Dane kontaktowe do co najmniej jednego dotychczasowego opiekuna naukowego lub innego pracownika naukowego, który może wydać opinię na temat kandydata.
XII. Zgłoszenie należy przesłać drogą elektroniczną na adres
z tematem „Konkurs na stanowisko doktoranta nr 25/2024/ID/PSD” w formie załącznika pdf. Jeżeli wysyłka drogę elektroniczną nie jest możliwa, akceptowane są też zgłoszenia przesłane na adres Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, ul. Parkowa 5, 62-035 Kórnik z dopiskiem na kopercie „Konkurs na stanowisko doktoranta nr 25/2024/ID/PSD”.
Prosimy nie przysyłać oryginałów dokumentów.
XIII. Termin przyjmowania zgłoszeń: 31.01.2025 r.
Wnioski niepełne oraz złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
XIV. Kryteria oceny kandydatów:
1. Osiągnięcia naukowe kandydata/tki w oparciu o oceny ze studiów, publikacje naukowe i popularnonaukowe, stypendia naukowe, nagrody i wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych czy działalności studenckiej lub inne osiągnięcia.
2. Doświadczenie naukowe i zawodowe kandydata/tki w oparciu o udział w konferencjach, warsztatach, szkoleniach i stażach, udział w projektach badawczych i komercyjnych, zaangażowanie w towarzystwach i kołach naukowych, mobilność międzynarodową i zawodową, doświadczenie w innych branżach.
3. Wiedza kandydata/tki w zakresie dyscypliny nauki biologiczne.
4. Znajomość tematyki wymienionej w ogłoszeniu o rekrutacji.
XV. Rozstrzygnięcie konkursu: do 20.02.2025 r.
XVI. Opis procesu rekrutacji znajduje się w Regulaminie Rekrutacji do PSD IPAN.
Po ukończeniu rekrutacji nieprzyjęci kandydaci zostaną poinformowani o punktacji uzyskanej na poszczególnych etapach konkursu.
XVII. Odmowa przyjęcia do PSD IPAN następuje w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji przysługuje złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, kierowanego do Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN.
XVIII. Dodatkowych informacji może udzielić prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński,
Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN
I. Position type: doctoral student
II. Number of vacancies: 1
III. Discipline: forest sciences
IV. Application deadline: 31/01/2025
V. Detailed information about recruitment process can be found on the website: https://www.idpan.poznan.pl/en-us/rekrutacja-bip/konkursy-na-doktoranta-psd-pan and https://psd-ipan.ichb.pl/index.php/en/home/
VI. Research topic: Functional traits intraspecific variability of forest herbaceous species: sources and consequences
VII. Principal Investigator / Research group: prof. Andrzej M. Jagodziński, Department of Ecology
VIII. Project Description:
One of the most promising tools for predicting future ecosystem changes are plant functional traits: morphological, physiological, and phenological traits that affect the growth, reproduction, and survival of individuals and populations. In our research project, we aim to study the intraspecific trait variability (ITV) of forest herbaceous plant species. This group of species is crucial for macro- and microelement cycling in forest ecosystems yet remains poorly recognized. On the other hand, ITV allows for a better understanding of plants’ adaptive capacities, which will significantly affect species’ responses under changing environmental conditions. The two main aims of the project are to provide the missing data about functional traits and to study the less addressed ITV as an important source of the total variability of plants' functional diversity. During the project we will test the following hypotheses:
1. The size of ITV is proportionally dependent on the spatial scale studied.
2. Climate-related factors and competition-driven factors affect ITV at a similar level.
3. ITV of evolutionarily younger species is higher than in the case of the older ones, which shows that phylogenetics determines the ITV of the species studied.
4. ITV of the species studied affects their functioning (germination, decomposition, and net production), simultaneously influencing ecosystem functioning.
5. Increasing sample size due to ITV assessment will broaden the known range of trait values and will lead to showing higher variability of the species traits and to the shift of currently used mean trait values.
6. Different traits will vary to a different extent.
We will focus on measurements of the six following traits: height, leaf area, leaf nitrogen content, seed mass, specific leaf area, and stem-specific density. As part of the study on the ITV sources, we planned to check how the ITV is affected by the season, aspect, elevation, light availability, phylogenetics, climate continentality, within-habitat, and among-habitats interactions, and intraspecific competition. As a consequence of ITV, we plan to study decomposition, biomass production, and seed germination. We will compare the impact of different factors on the ITV and we will assess what are the consequences of ITV for the functioning of the ecosystem. A significant product of our project will be a robust database covering over 100 forest herbaceous species.
Ph.D. student’s tasks will cover the selection of a significant part of study plots, plant material collection, functional traits measurements, analyses of ITV sources, and consequences of ITV for the functioning ecosystems. During the research project, the Ph.D. student will learn differentiated tools from the field of functional ecology. The Ph.D. student will learn to establish study plots in the field and how to describe them, to identify plant species occurring in temperate forests, to collect and analyze plant material, to measure plant functional traits. The Ph.D. student will gain new analytical skills, including phylogenetic analyses. After collecting the data, the Ph.D. student will perform models to check the impact of environmental factors on the ITV and to study the impact of ITV on forest ecosystem functioning. We expect that we will publish the results in the best international scientific journals regarding functional ecology, forest ecology, and plant biology. We also aim to disseminate the results during the most relevant international conferences. In the project, we planned the participation of the Ph.D. student in at least two international conferences.
During the research project, we offer collaboration with a research group characterized by a wide range of interests, including plant ecology and nutrient cycling in forest ecosystems. Joining our research team will allow for participation in extensive research which aims to understand the functioning of the forest ecosystems under changing climate. We offer the ability to freely exchange ideas and to develop scientifically in
a dynamic, permanently growing research team with significant experience in publishing in the best scientific journals.
IX. Additional information:
1. Research and doctoral dissertation will be conducted under research project: Functional traits intraspecific variability of forest herbaceous species: sources and consequences (2020/39/B/NZ8/03296, National Science Centre).
2. The doctoral student will receive a doctoral stipend of approximately 4180 PLN gross (approximately 3789 PLN net) per month for the entire duration of the doctoral program, i.e. 48 months.
3. The doctoral student will have the social insurance costs referred to in art. 6 clause 1 point 7b of the Act of October 13, 1998 on the social insurance system (Dz. U. z 2019 r. poz. 300, 303 i 730).
X. Requirements for candidates:
1. Master degree in discipline of biological sciences, forest sciences, Earth and environment sciences or related or meeting the conditions specified in art. 186 section 2 of the Act of July 20, 2018 Law on Higher Education and Science (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
2. Very good skills in spoken and written English, allowing for preparing manuscripts of scientific publications and oral presentations during international conferences
3. Ability to conduct field investigation during the entire season and prior experience in fieldwork.
4. Ability to determine basic plant species from forest ecosystems of Poland.
5. Experience in research studies in biology and ecology of trees or forestry, documented by prior scientific activity (e.g. conferences or publications).
6. Basic data analyses skills using statistical software (preferably R or other open source software).
7. Favorably: experience with specialized R packages for vegetation analyses (vegan, FD, ade4), experience with advanced statistical methods (mixed-effects models, machine learning), spatial analyses skills and experience in spatial data processing in QGIS, driving license.
XI. Required documents:
1. An application to PDS IPAS, including consent for the processing of personal data for the purposes of the recruitment procedure, and a declaration of familiarity with these rules - the current application form is available at http://www.idpan.poznan.pl/index.php/doctoral-school-pds-ipas/documents-for-candidates-and-ph-d-students.
2. A copy of the degree certificate confirming graduation or a certificate of graduation; in the case of degree certificates issued by foreign higher education institutions, the certificate referred to in Article 326(2)(2) or Article 327(2) of the Act, giving the right to seek to obtain a doctoral degree in the country under whose higher education system the issuing institution operates. A candidate who does not have the aforementioned documents will be obliged to supply them before being admitted to PDS IPAS. Additional information on foreign diplomas is available on the website: https://nawa.gov.pl/en/recognition/recognition-for-academic-purposes/applying-for-admission-to-doctoral-studies
3. A curriculum vitae showing previous education and employment, information on involvement in scientific activity (membership of student scientific groups, participation in scientific conferences, completed internships and training courses, prizes and distinctions received) a list of publications.
4. A motivation letter, containing a short description of interests, scientific accomplishments, and reasons for wishing to study at the doctoral school.
5. Certificates or other documents confirming the candidate’s knowledge of English, if the candidate has such.
6. Contact details of at least one previous academic supervisor or other academic employee who has agreed to provide an opinion regarding the candidate.
XII. The application should be sent by e-mail to the address
XIII. Application deadline: 31/01/2025
Incomplete applications and applications submitted after the deadline will not be considered.
XIV. Criteria for assessing candidates:
1. The candidate’s academic accomplishments, based on grades attained during studies, scientific and popular science publications, scholarships, awards and distinctions resulting from research or student activity, and other achievements.
2. The candidate’s academic and professional experience, based on participation in conferences, workshops, training courses and internships, participation in research and commercial projects, involvement in scientific groups and associations, international and professional mobility, and experience in other fields.
3. Candidate's knowledge in the biological science discipline.
4. Knowledge of the topics listed in the recruitment notice.
XV. Competition results: until 20/02/2025
XVI. A description of the recruitment process can be found in the Recruitment Regulations for PDS IPAS. After the recruitment is completed, unaccepted candidates will be informed of the scores obtained at each stage of the competition.
XVII. Admission to PDS IPAS is refused by administrative procedure. The decision may be appealed with to the Director of the Institute of Dendrology of the Polish Academy of Sciences.
Additional information may be provided Principal Investigator / Research group: prof. Andrzej M. Jagodziński,