I. Rodzaj stanowiska: doktorant/doktorantka
II. Limit miejsc: 1
III. Dyscyplina naukowa: nauki leśne
IV. Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04. 2025 r.
V. Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacji znajdują się na stronie:
https://www.idpan.poznan.pl/pl/rekrutacja oraz https://psd-ipan.ichb.pl/
VI. Tematyka badawcza: badanie zmienności populacji buka pod względem reakcji przyrostowej na zmianę klimatu, genetyka cech ilościowych, dendroklimatologia, dendroekologia, zmienność genetyczna
VII. Kierownik projektu/miejsce wykonania pracy: dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN, Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku
Opis projektu: Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) jest ważnym składnikiem lasów Europy Zachodniej i Środkowej. Zachodzące i prognozowane zmiany klimatu stwarzają wiele zagrożeń dla buka w przyszłości. Klimat jest jednym z czynników, które determinują warunki wzrostu populacji drzew. Poszczególne populacje w obrębie gatunku często różnią się pod względem zdolności do adaptacji do nowych warunków klimatycznych. Ocena tej zmienności w lokalnych środowiskach nie pozwala jednak na zbadanie składnika genetycznego tej reakcji, ponieważ zmienność genetyczna i środowiskowa są ze sobą powiązane. Jest to możliwe tylko
w doświadczeniach proweniencyjnych, w których można badać genetyczną zmienność cech fenotypowych w odpowiedzi na środowisko wśród wielu populacji zasadzonych razem
w jednolitych warunkach siedliskowych.
Celem realizowanego projektu jest zrozumienie wrażliwości i zdolności adaptacyjnych populacji buka zwyczajnego na zmieniające się warunki klimatyczne, które będzie stanowiło naukowe wsparcie prognoz dotyczących przyszłości gatunku w obliczu postępujących zmian środowiskowych oraz zarządzania jego zasobami genetycznymi.
W projekcie koncentrujemy nasze badania na zestawie populacji obejmującym znaczną część naturalnego zasięgu buka zwyczajnego. Te populacje zostały posadzone w kilku lokalizacjach doświadczeń proweniencyjnych, reprezentujących różnorodne warunki klimatyczne,
w tym charakterystyczne dla wschodniej granicy naturalnego zasięgu buka. Pomiary terenowe obejmą średnicę i wysokość drzew; ocenimy także reakcję populacji buka na zmiany klimatu poprzez analizę zależności między szerokością słojów rocznych a warunkami klimatycznymi w różnych miejscach w Europie. Przeanalizujemy również anatomiczną strukturę drewna poszczególnych słojów rocznych, a także stosunek stabilnych izotopów węgla w drewnie, aby uzyskać wgląd w szczegóły wewnątrzgatunkowej wrażliwości klimatycznej wzrostu promieniowego drzew, zwłaszcza w reakcji na suszę. Analiza zmienności genetycznej rejonów genomowych potencjalnie związanych z reakcją na stres i cechami wzrostowymi pomoże nam ocenić potencjał adaptacyjny populacji. Wykorzystamy również modelowanie reakcji populacji buka na zmiany klimatu w oparciu o wrażliwość ich wzrostu promieniowego na przeniesienie w nowe warunki klimatyczne charakteryzujące serię doświadczeń proweniencyjnych.
Wyniki naszych badań mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia reakcji populacji buka i ich potencjału adaptacyjnego do klimatu przewidywanego w przyszłości. Stworzą podstawy do wyboru pochodzeń, które mogą być traktowane jako źródła populacji lepiej przystosowanych do przyszłych warunków klimatycznych.
Do zadań doktoranta/tki należeć będą:
- aktywne zaangażowanie w realizację zadań w projekcie, tj. m. in. wykonywanie pomiarów cech przyrostowych drzew na powierzchniach doświadczalnych i inne prace terenowe, zbiór prób dendrochronologicznych i materiału do analiz genetycznych, laboratoryjną obróbkę prób oraz analizę dendrochronologiczną i interpretację danych, przygotowanie prób do analiz polimorfizmu DNA, przygotowanie prób do analiz węgla 13C, statystyczną analizę danych i interpretację wyników;
- ciągłe poszerzanie wiedzy w dziedzinie projektu;
- zaangażowanie w przygotowanie publikacji naukowych i rozpowszechnianie wyników;
- prezentacja wyników na spotkaniach naukowych, seminariach i konferencjach;
- przygotowanie i obrona rozprawy doktorskiej.
W ramach projektu oferujemy możliwość prowadzenia badań w doświadczonym zespole badawczym w atmosferze dobrej współpracy i otwartej wymiany myśli. Zapewniamy wsparcie w prowadzeniu prac w oparciu o najnowsze kierunki badawcze oraz doświadczenie w publikowaniu wyników badań w wiodących czasopismach naukowych.
IX. Dodatkowe informacje:
- Badania oraz praca doktorska będą realizowane w ramach projektu: Adaptacja i plastyczność buka zwyczajnego w odpowiedzi na zmieniający się klimat (2024/53/B/NZ8/03098, Narodowe Centrum Nauki).
- Doktorant otrzyma stypendium doktoranckie przez cały okres realizacji pracy doktorskiej, tj. 48 miesięcy. Wysokość stypendium wynosi ok. 4180 zł brutto (ok. 3789,00 zł netto) miesięcznie i ulegnie zwiększeniu po uzyskaniu pozytywnego wyniku oceny śródokresowej.
- Doktorant będzie miał pokryte koszty ubezpieczenia społecznego, o którym mowa
w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300, 303 i 730).
X. Wymagania stawiane kandydatom:
- Tytuł zawodowy magistra w dyscyplinie nauki leśne, nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku lub pokrewnych lub spełnienie warunków wskazanych w art. 186 ust 2. Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
- Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, pozwalająca na komunikowanie się, pracę ze źródłami literaturowymi, przygotowywanie prac naukowych, oraz wystąpienia na międzynarodowych konferencjach.
- Znajomość metod statystycznych i środowiska R. Dodatkowym atutem będzie znajomość metod stosowanych w dendrochronologii i/lub biologii molekularnej.
- Wiedza z zakresu leśnictwa i biologii drzew.
- Gotowość do pracy w zróżnicowanych warunkach terenowych i pogodowych w lesie, a także pracy laboratoryjnej.
- Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w prowadzeniu prac naukowych z zakresu leśnictwa, biologii drzew lub ekologii lasu, udokumentowane wcześniejszą aktywnością naukową (np. konferencje lub publikacje), a także prawo jazdy kat. B.
- Gotowość do uczestnictwa w konferencjach, szkoleniach i warsztatach oraz stałego podnoszenia kompetencji.
XI. Wymagane dokumenty:
- Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego oraz oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem rekrutacji do PSD IPAN – obowiązujący formularz wniosku zamieszczony jest na stronie https://www.idpan.poznan.pl/pl/rekrutacja
- Odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów bądź zaświadczenia o ich ukończeniu (w przypadku dyplomów wydanych przez uczelnie zagraniczne, dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt. 2 lub art. 327 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.), dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała; w przypadku, gdy kandydat nie dysponuje ww. dokumentami, ma obowiązek dostarczyć je przed przyjęciem do PSD IPAN).
Dodatkowe informacje o dyplomach zagranicznych dostępne są na stronie: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-doktoranckie-i-otwieranie-przewodow-doktorskich
- Życiorys naukowy zawierający przebieg dotychczasowego wykształcenia i zatrudnienia, informacje o zaangażowaniu w działalność naukową (członkostwo w kołach naukowych, udział w konferencjach, odbyte staże i szkolenia, uzyskane nagrody i wyróżnienia) i listę publikacji.
- List motywacyjny zawierający krótki opis zainteresowań i osiągnięć naukowych wraz z uzasadnieniem zamiaru podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej.
- Certyfikaty lub inne dokumenty świadczące o stopniu znajomości języka angielskiego, jeżeli kandydat nimi dysponuje.
- Dane kontaktowe do co najmniej jednego dotychczasowego opiekuna naukowego lub innego pracownika naukowego, który może wydać opinię na temat kandydata.
XII. Zgłoszenie należy przesłać drogą elektroniczną na adres
z tematem „Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki nr 7/2025/ID/PSD” w formie załącznika pdf. Jeżeli wysyłka drogę elektroniczną nie jest możliwa, akceptowane są też zgłoszenia przesłane na adres Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, ul. Parkowa 5, 62-035 Kórnik z dopiskiem na kopercie „Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki nr 7/2025/ID/PSD”.
Prosimy nie przysyłać oryginałów dokumentów.
XIII. Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.04.2025 r.
Wnioski niepełne, a także złożone po terminie, nie będą rozpatrywane.
XIV. Kryteria oceny kandydatów:
- Osiągnięcia naukowe kandydata/tki w oparciu o oceny ze studiów, publikacje naukowe i popularnonaukowe, stypendia naukowe, nagrody i wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych czy działalności studenckiej lub inne osiągnięcia.
- Doświadczenie naukowe i zawodowe kandydata/tki w oparciu o udział w konferencjach, warsztatach, szkoleniach i stażach, udział w projektach badawczych i komercyjnych, zaangażowanie w towarzystwach i kołach naukowych, mobilność międzynarodową i zawodową, doświadczenie w innych branżach.
- Wiedza kandydata/tki w zakresie dyscypliny nauki leśne.
- Znajomość tematyki wymienionej w ogłoszeniu o rekrutacji.
XV. Rozstrzygnięcie konkursu: do 23.05. 2025 r.
XVI. Opis procesu rekrutacji znajduje się w Regulaminie Rekrutacji do PSD IPAN.
Po ukończeniu rekrutacji nieprzyjęci kandydaci zostaną poinformowani o punktacji uzyskanej na poszczególnych etapach konkursu.
XVII. Odmowa przyjęcia do PSD IPAN następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Od decyzji przysługuje złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, kierowanego do Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN.
XVIII. Dodatkowych informacji może udzielić dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN,
Wniosek o przyjęcie do PSD IPAN
I. Position type: doctoral student
II. Number of vacancies: 1
III. Discipline: forest sciences
IV. Application deadline: 30/04/2025
V. Detailed information about recruitment process can be found on the website: https://www.idpan.poznan.pl/en-us/recruitment and https://psd-ipan.ichb.pl/index.php/en/home/
VI. Research topic: variability among European beech populations in terms of growth response to climate change, quantitative genetics, dendroclimatology, dendroecology, genetic variation
VII. Principal Investigator / Research group: dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN, Institute of Dendrology Polish Academy of Sciences, Kórnik
VIII. Project Description:
European beech (Fagus sylvatica L.) is a widespread tree species and an important component of forests in Western and Central Europe. Current and projected climate changes pose several risks to beech in the future. Climate is one of the factors that determine growing conditions for tree populations. Local populations within the species often differ in their ability to adapt to new climatic conditions. However, assessment of this variation in local environments does not allow investigation of the genetic component of this response. This is only possible in the common garden (provenance) experiments, where variation in traits among multiple populations planted together under the uniform site conditions can be studied in response to the environment.
The aim of this project is to understand and analyze the responsiveness, vulnerability and plasticity of European beech populations to climate change and to assess their adaptive capacity. We expect to provide scientific support for the projections of the species’ fate and the management of its genetic resources following the ongoing environmental changes.
In this project we will focus our research on a set of beech populations covering a large part of the natural range of the species. These populations are planted at different sites of common garden experiments, representing various climatic conditions, and specifically the sites at the eastern limit of the species distribution range. We will measure tree diameter and height growth, and assess the responsiveness of beech populations to climate change by analyzing the relationship between annual tree-ring widths and climatic conditions at various locations in Europe. We will also analyze wood anatomy of individual tree rings as well as their stable carbon isotope composition to gain an insight into the foundations of growth in relation to climatic fluctuations, especially to drought events. The analysis of variation in genomic regions related to stress response and phenology will give us an insight into adaptive potential of populations.
We will also model the growth responses of beech populations to climate change based on sensitivity of their radial growth to climate transfer in a series of common garden experimental sites.
The outcomes of our project will be crucial for understanding the response of beech populations and their potential to adapt to future climate. We expect to provide the basis for selecting seed origins that can be considered the sources of populations that are better adapted to future climatic conditions.
The PhD student's tasks will include:
- active participation in project tasks, i.e. measuring growth traits at forest experimental plots and other fieldwork, collecting dendrochronological samples and material for genetic analyses, laboratory processing of samples, dendrochronological analyses, data interpretation, preparing samples for analyses of DNA polymorphism, preparing samples for analyses of 13C isotope, statistical analysis of data and interpretation of results;
- continuous advancement of student’s knowledge in a scientific field of the project;
- active involvement in the preparation of scientific papers and dissemination of results;
- presentation of results at scientific meetings, seminars and conferences;
- preparation and defense of a doctoral dissertation.
We offer the opportunity to cooperate within an experienced research team in an atmosphere of open exchange of ideas. We provide support in conducting work based on the latest research trends and an experience in publishing research results in leading scientific journals.
IX. Additional information:
- Research and doctoral dissertation will be conducted under research project: Adaptation and plasticity of European beech in response to changing climate (2024/53/B/NZ8/03098, National Science Centre).
- The doctoral student will receive a doctoral scholarship during the entire duration of doctoral studies, i.e. 48 months. The scholarship is in the amount of ca. 4180 PLN gross pay (ca. 3789 PLN net pay) monthly, and will raise after obtaining positive result of the mid-term evaluation.
- The doctoral student will have the social insurance costs referred to in art. 6 clause 1 point
7b of the Act of October 13, 1998 on the social insurance system (Dz. U. z 2019 r. poz. 300, 303 i 730).
X. Requirements for candidates:
- Master degree in discipline of forest sciences, biological sciences, Earth and environment sciences or related or meeting the conditions specified in art. 186 section 2 of the Act of July 20, 2018 Law on Higher Education and Science (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).
- Very good skills in spoken and written English to allow good communication, work with literature sources, prepare scientific papers, and present at international conferences.
- Knowledge of statistical methods and the R environment. Knowledge of methods used in dendrochronology and/or molecular biology will be an additional advantage.
- Knowledge of forestry and tree biology.
- Readiness to conduct laboratory work, as well as to work in various field and weather conditions in the forest.
- Experience in conducting scientific work in the field of forestry, tree biology or forest ecology, documented by previous scientific activity (e.g. conferences or publications), as well as a category B driving license will be an additional advantage.
- Eagerness to participate in conferences, training and workshops, and to continuously increase the competences.
XI. Required documents:
- An application for admission to PDS IPAS, including consent for the processing of personal data for the purposes of the recruitment procedure, and a declaration of familiarity with these rules - the current application form is available at https://www.idpan.poznan.pl/en-us/recruitment
- A copy of the degree certificate confirming graduation or a certificate of graduation; in the case of degree certificates issued by foreign higher education institutions, the certificate referred
to in Article 326(2)(2) or Article 327(2) of the Act, giving the right to seek to obtain a doctoral degree in the country under whose higher education system the issuing institution operates.
A candidate who does not have the aforementioned documents will be obliged to supply them before being admitted to PDS IPAS. Additional information on foreign diplomas is available on the website: https://nawa.gov.pl/en/recognition/recognition-for-academic-purposes/applying-for-admission-to-doctoral-studies - A curriculum vitae showing previous education and employment, information on involvement in scientific activity (membership of student scientific groups, participation in scientific conferences, completed internships and training courses, prizes and distinctions received) a list of publications.
- A motivation letter, containing a short description of interests, scientific accomplishments, and reasons for wishing to study at the doctoral school.
- Certificates or other documents confirming the candidate’s knowledge of English, if the candidate has such.
- Contact details of at least one previous academic supervisor or other academic employee who has agreed to provide an opinion regarding the candidate.
XII. The application should be sent by e-mail to the address
XIII. Application deadline: 30/04/2025
The incomplete applications or those filed after the application deadline will not be considered.
XIV. Criteria for assessing candidates:
- The candidate’s academic accomplishments, based on grades attained during studies, scientific and popular science publications, scholarships, awards and distinctions resulting from research or student activity, and other achievements.
- The candidate’s academic and professional experience, based on participation in conferences, workshops, training courses and internships, participation in research and commercial projects, involvement in scientific groups and associations, international and professional mobility, and experience in other fields.
- Candidate's knowledge in the forest science discipline.
- Knowledge of the topics listed in the recruitment notice.
XV. Competition results: 23/05/2025
XVI. A description of the recruitment process can be found in the Recruitment Regulations for PDS IPAS. After the recruitment is completed, unaccepted candidates will be informed of the scores obtained at each stage of the competition.
XVII. Admission to PDS IPAS is refused by administrative procedure. The decision may be appealed with to the Director of the Institute of Dendrology of the Polish Academy
of Sciences.
XVIII. Additional information may be provided Principal Investigator / Research group:
dr hab. Daniel J. Chmura, prof. ID PAN,