NASZE PUBLIKACJE
https://www.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista
https://new.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista
WYDARZENIA
WSPÓŁPRACA
Instytut Dendrologii
Polskiej Akademii Nauk
kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki biologiczne
kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki leśne
NASZE PUBLIKACJE
https://www.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista
https://new.idpan.poznan.pl/pl/nasze-publikacje-lista
WYDARZENIA
WSPÓŁPRACA
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2021-2027. Jego celem jest między innymi wspieranie międzynarodowej współpracy uczelni, Instytutów naukowych poprzez realizację części studiów i praktyki za granicą, promowanie mobilności pracowników oraz stwarzanie im możliwości udziału w projektach we współpracy z partnerami zagranicznymi.
Więcej o Programie można się dowiedzieć wchodząc na stronę: http://erasmusplus.org.pl/
Instytut Dendrologii PAN wystąpił z wnioskiem o Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education). W oparciu o tzw. Politykę Erasmus (Erasmus Policy Statement) Instytut po otrzymaniu Karty będzie mógł realizować działania i projekty w ramach tego programu.
W ramach kształcenia w PDS IPAN doktorant zobowiązany jest do:
1. Realizacji indywidualnego planu badawczego uzgodnionego wspólnie z promotorem.
2. Uzyskania co najmniej 35 punktów ECTS poprzez:
a) uczestniczenie w zajęciach i seminariach obowiązkowych z zakresu własnej dyscypliny; doktorant powinien uzyskać łącznie co najmniej 14 punktów ECTS.
b) uczestniczenie w zajęciach fakultatywnych organizowanych przez PDS IPAN w wybranych
dyscyplinach naukowych prowadzonych przez PDS IPAN oraz, za zgodą promotora, poza PDS IPAN; doktorant powinien uzyskać łącznie co najmniej 8 punktów ECTS.
c) udział w zajęciach kształtujących kompetencje uniwersalne; doktorant powinien uzyskać łącznie co najmniej 6 punktów ECTS.
d) prowadzenie działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej; doktorant powinien uzyskać łącznie co najmniej 2 punkty ECTS.
Szczegółowy program kształcenia obejmujący listę wykładów monograficznych, warsztatów,
ćwiczeń, praktyk i innych zajęć realizowanych w Instytutach tworzących PDS IPAN, w danym roku akademickim, wraz z odpowiadającym im wymiarem punktów ECTS, udostępniany jest na stronie internetowej PDS IPAN na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Zajęcia oferowane w roku akademickim 2023/2024:
Szczegółowy program kształcenia PSD IPAN na rok akademicki 2023/2024
Subject obligatory_2023/2024
Seminar_2023/2024
Kursy językowe
Ponieważ zajęcia obowiązkowe w szkole doktorskiej, seminaria i wszystkie wykłady oraz publikacje naukowe prowadzone są w języku angielskim, zarówno od doktorantów, jak i pracowników wymaga się wysokiego poziomu znajomości języka. W celu ciągłego doskonalenia umiejętności językowych ID PAN oferuje doktorantom i pracownikom kurs języka angielskiego. Kurs odbywa się przez cały rok akademicki, raz w tygodniu (1,5 godziny), na różnych poziomach i jest bezpłatny. Wszyscy doktoranci i i pracownicy pragnący mogą w nim uczestniczyć i doskonalić swoje umiejętności językowe. Kurs jest również otwarty dla doktorantów zagranicznych. Aby zaliczyć rok należy zdać test minimum na poziomie 60%.
Erasmus Policy Statement ID PAN 2024 – 2027 (pobierz)
Strategia umiędzynaradawiania ID PAN 2024-2026 (pobierz)
List Gratulacyjny (pobierz)
Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027 dla Instytutu Dendrologii PAN (pobierz)
Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Koordynator ds. Erasmus+ w Instytucie Dendrologii PAN
dr Karolina Sobierajska
e-mail:
telefon 0048 575 770 669
PATRONAT
PROGRAM
MIEJSCE SEMINARIUM
KONTAKT
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w drugiej edycji seminarium naukowego pt. „Biologia rozmnażania i genetyka drzew leśnych a współczesne wyzwania szkółkarstwa i nasiennictwa leśnego”.
Proponowana tematyka jest pochodną naszych licznych doświadczeń naukowo-badawczych i praktycznych, a także potrzeb wskazywanych przez leśników-praktyków, z którymi nasi pracownicy mają styczność prowadząc badania na terenie Lasów Państwowych. Zespół zaangażowany w przygotowanie seminarium składa się z pracowników naukowych, którzy prowadzą badania w przedmiotowym zakresie, publikując ich wyniki w najlepszych czasopismach na świecie.
W ramach seminarium wygłoszone zostaną wykłady poszerzone o aspekty praktyczne, przy czym warsztaty odbędą się w laboratoriach zakładów naukowych Instytutu Dendrologii PAN. Seminarium odbędzie się w czterech terminach: 20-22.05, 27-29.05, 3-5.06, 10-12.06. W każdym terminie zakładamy udział maksymalnie 40 osób. Szczegóły znajdą Państwo w załączonych plikach.
wypełniony formularz prosimy przesłać mailem na adres:
Numer rachunku bankowego, na który należy dokonać opłaty za udział w seminarium2-5:
35 1130 1088 0001 3144 5620 0005
całkowity koszt szkolenia dla jednej osoby wynosi 2460 zł
Ważne:
The Institute of Dendrology, Polish Academy of Sciences, is holding an international scientific conference entitled "Research and Practice in Forest Ecology" (KONF/SP/0200/2023/01) within the framework of the "Excellent Science II" program, announced by the Ministry of Education and Science on January 31, 2023. The funds received for the project amounted to PLN 154,110.00, which, with the support of PLN 62,900 received from the Zakłady Kórnickie Foundation, made it possible to achieve the planned project budget of PLN 217,010.00.
The aim of the Conference is to discuss the results of research in the field of forest ecology, taking into account the transformation of forest ecosystems in local, regional and global terms, as well as to outline the directions and prospects for new studies, including interdisciplinary, and to establish cooperation between scientific centers and practitioners. The project is aimed at young scientists, doctoral students and students involved in forest ecology in its broadest sense.
Project no. KONF/SP/0200/2023/01 subsidized by the Ministry of Science and Higher Education under the program "Excellent Science II" and by the Zakłady Kórnickie Foundation.
W dniach 9-12 czerwca br. w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Ogród Botaniczny: Zielony świat dla każdego! Działania edukacyjne dla zwiedzających o specjalnych potrzebach w przestrzeniach zielonych” wraz z 11. Spotkaniem Ogrodów Botanicznych Regionu Morza Bałtyckiego oraz 49. Zjazdem Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Instytut Dendrologii PAN był jednym ze współorganizatorów Konferencji.
W Konferencji brali udział pracownicy ogrodów botanicznych i arboretów z kraju i z zagranicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Estonii, Czech, Węgier, Białorusi, Portugalii, Litwy, Nigerii, Włoch, Chorwacji, Ukrainy i Szwecji. Zaprezentowano 18 wystąpień w ramach sesji referatowych, ponad 20 posterów oraz przeprowadzono serię zajęć warsztatowych. Sesje terenowe odbywały się w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Wielkopolskim Parku Narodowym oraz Arboretum Instytutu Dendrologii PAN. Nasze Arboretum odwiedziło około 50 osób z kraju i z zagranicy. Wieczorna sceneria spaceru po ogrodzie sprzyjała dendrologicznym dyskusjom i nawiązywaniu nowych kontaktów między ogrodami botanicznymi.
W przygotowania do konferencji, prace w Komitecie Organizacyjnym oraz oprowadzenie gości po naszym Arboretum zaangażowane były Pani Kinga Nowak oraz Pani Katarzyna Broniewska.
Zachęcamy do zapoznania się z zawartością "Materiałów konferencyjnych", które dostępne są w postaci plików pdf:
wersja o wysokiej rozdzielczości grafiki (ok. 12 MB)
wersja o niższej rozdzielczości grafiki (ok. 4 MB)
Udostępniamy także "Book of abstracts" (pdf) międzynarodowej konferencji "Relict woody plants: linking the past, present and future", która odbyła się w Kórniku w dniu 19 czerwca
Materiały konferencyjne:
wersja o wysokiej rozdzielczości grafiki (ok. 18 MB)
wersja o niższej rozdzielczości grafiki (ok. 5 MB)
Drugiego sierpnia 2015 roku Prof. dr hab. Bolesław Suszka obchodził swoje 90. urodziny. Z tej to okazji pracownicy Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku razem z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w Warszawie zorganizowali wspólną konferencję naukową pt. "Biologia i technologia w nasiennictwie drzew i krzewów". Konferencja odbyła się 24 września br. w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie. Wzięło w niej udział 90 osób, wygłoszono 10 referatów, wyniki badań przedstawiono też w formie posterów. Oprócz licznego grona leśników z dziewięciu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, w konferencji uczestniczyli pracownicy Instytutu Dendrologii, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Leśnego Banku Genów Kostrzyca, uczelni wyższych, takich jak UWM w Olsztynie, UR w Krakowie oraz UP w Poznaniu oraz goście zaproszeni przez Jubilata. Sesję referatową rozpoczął wykład Profesora Suszki „Moja droga”, bogato ilustrowany fotografiami z rodzinnego albumu. Sporą część fotografii pokazanych przez Profesora możecie Państwo odnaleźć w publikacji, która jest jeszcze do nabycia w naszym Instytucie. Publikacja zawiera życiorys naukowy Profesora Suszki oraz spis jego publikacji z lat 1955-2015, streszczenia referatów i posterów, a także wspomnienia współpracowników oraz przyjaciół o Profesorze. Konferencję uświetniły koncert muzyki dawnej Jacka Kowalskiego z zespołem oraz wspólna kolacja przy ognisku.
17.10.2011
prof. dr hab. Stanisława Pukacka
Badania nad nasionami recalcitrant roślin drzewiastych klimatu umiarkowanego
24.10.2011
dr Peter Maňka (Arboretum Mlynany, Nitra, Słowacja)
Hybrid swarms of Pinus mugo and P. sylvestris in north part of Slovakia
7.11.2011
dr Anna K. Jasińska
Is a PhD a waste of time?
14.11.2011
prof. dr hab. Andrzej Litewka
Wyprawa naukowa Józefa Rivolego do Portugalii
21.11.2011
dr Tomasz Leski
Historia i stan obecny badań nad grzybami mikoryzowymi modrzewia w Polsce
28.11.2011
dr Ana Catarina Afonso (Centro de Biologia Ambiental, Faculdade Ciencias Universidade, Lisboa)
Increase nitrogen availability and soil dynamics in mediterrenean ecosystem
5.12.2011
dr Marzenna Guzicka
Strukturalno-fizjologiczne podstawy spoczynku pąków świerka
12.12.2011
prof. dr hab. Maria Rudawska
Strategie służące rozwojowi i ochronie grzybów ektomikoryzowych i ektomikoryz
19.12.2011
dr Daniel Chmura
Anatomiczne i fizjologiczne podstawy odporności świerka pospolitego (Picea abies (L.) Karst.) na suszę: rola zmienności wewnątrzpopulacyjnej. Założenia i metodyka
9.01.2012
Genetyczno-środowiskowe podstawy funkcjonowania i zachowania zasobów genowych drzew i krzewów
(w ramach sesji sprawozdawczej za rok 2011)
16.01.2012
Molekularne, fizjologiczne i biotechnologiczne podstawy reproduktywności drzew i krzewów
(w ramach sesji sprawozdawczej za rok 2011)
23.01.2012
Zachowanie zasobów genowych topoli oraz określenie ich przydatności na potrzeby bioenergii, agroleśnictwa i fitoremediacji
(w ramach sesji sprawozdawczej za rok 2011)
6.02.2012
dr inż. Grzegorz Iszkuło
Drugorzędowy dymorfizm płciowy u roślin dwupiennych i jego konsekwencje na przykładzie wybranych gatunków nagozalążkowych
20.02.2012
prof. dr hab. Władysław Chałupka
Rozmnażanie generatywne drzew leśnych
27.02.2012
dr Lidia Trocha
Lakówka ametystowa obiektem badań populacyjnych i ekologicznych
5.03.2012
dr Teresa Hazubska-Przybył
Somatyczna embriogeneza i kriokonserwacja kultur embriogennych wybranych gatunków drzew ozdobnych i leśnych
12.03.2012
prof. dr hab. Paweł Pukacki
Dlaczego komórki roślin mogą przeżyć bardzo niskie temperatury?
19.03.2012
mgr inż. Marcin Pietras
Obce niepatogeniczne gatunki grzybów w polskich lasach
26.03.2012
dr Karolina Sobierajska
Kariera Naukowa w Europie – Możliwości finansowania stypendiów dla doktorantów i młodych naukowców – relacja ze spotkania organizowanego przez RPK i EURAXESS
16.04.2012
dr Agnieszka Szuba
Proteomika topoli
23.04.2012
dr Emilia Pers-Kamczyc
Metody molekularne w analizie genetycznej roślin i zwierząt
13.06.2012
dr Kate McCulloh (Oregon State University)
The vulnerable pipeline: water transport in plants
11.10.2010
Tom Christian
The International Conifer Conservation Programme
18.10.2010
dr Agnieszka Szuba
Analiza modyfikacji białek kontinuum ściana komórkowa - błona komórkowa - cytoszkielet komórek roślinnych wywołanych tlenkiem azotu
25.10.2010
dr Daniel Chmura
Powiązanie cech morfologicznych i fizjologicznych dla wyjaśnienia różnic między elitarnymi rodami sosen południowych
8.11.2010
mgr Karolina Przybylska
Badania nad trwałością wybranych filtrów UV identyfikowanych w środowisku
15.11.2010
mgr Marek Niezborała
Doskonalenie metod otrzymywania męskich roślin dihaploidalnych w kulturach pylnikowych szparaga lekarskiego (Asparagus officinalis L.) in vitro
22.11.2010
mgr Dominika Bilska
Wpływ warunków aktywacji na zdolność magazynowania wodoru dla węgli aktywnych wytwarzanych z różnych prekursorów ligno-celulozowych
29.11.2010
mgr Maciej Sękiewicz
Zróżnicowanie i zmiany struktur populacji żab zielonych (Rana esculenta complex) zamieszkujących wyspę Bornholm
6.12.2010
dr Leszek Karliński
Wpływ zróżnicowania genotypu gospodarza na zbiorowiska ektomikoryzowe topoli czarnej (Populus nigra L.)
17.01.2011
dr Krzysztof Stobrawa
Profile białkowe korzeni drobnych i liści topoli
24.01.2011
dr Tomasz Leski
Zbiorowiska grzybów mikoryzowych modrzewia polskiego i sudeckiego
31.01.2011
dr Tomasz Pawłowski
Spoczynek nasion - podstawowe aspekty
14.02.2011
Mgr Marcin Pietras
Zbiorowiska grzybów ektomikoryzowych na sadzonkach buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) w szkółkach leśnych
21.02.2011
Mgr Aleksandra Staszak
Wpływ niskich temperatur na zdolność kiełkowania nasion wybranych klonów Salix viminalis L.
7.03.2011
Prof. dr hab. Adam Boratyński
Gatunki rodzaju Juniperus (i nie tylko) rosnące wokoło Morza Śródziemnego jako przedmiot badań prowadzonych w Instytucie Dendrologii w Kórniku
14.03.2011
dr Daniel Chmura
Przystosowanie lasów i leśnictwa do zmian klimatycznych
21.03.2011
mgr Anna Jasińska
Zróżnicowanie genetyczne Pinus sylvestris na terenie ostoi flor trzeciorzędowych na południu Europy i południowo-zachodniej Azji
28.03.2011
dr Tomasz Pawłowski
Molekularna regulacja spoczynku fizjologicznego nasion
4.04.2011
mgr Agata Obarska
Potencjał do fitoekstrakcji metali ciężkich oraz regeneracji w kulturach in vitro dziewięciu odmian rzepaku (Brassica napus L.)
11.04.2011
mgr Katarzyna Klajbor
Zmienność i struktura jodeł z zachodniej części rejonu środziemnomorskiego
18.04.2011
prof. dr hab. Stanisław Gawroński
Rola drzew i krzewów w fitoremediacji terenów zurbanizowanych